Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

Włosy wysokoporowate!
Włosy wysokoporowate!
Włosy wysokoporowate!
Nowości

Włosy wysokoporowate !

Dział

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate to włosy suche i zniszczone, wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Nierzadko struktura wysokoporowata jest wynikiem wcześniejszych zabiegów – farbowania, rozjaśniania, suszenia w zbyt wysokiej temperaturze. Jak zatem pielęgnować włosy tego typu oraz co zrobić, by poprawić ich kondycję?


Włosy wysokoporowate dość łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka; cechami charakterystycznymi są nadmierna puszystość, a wręcz „sianowatość", a także rozdwojone końcówki. To bardzo trudny typ włosów, jeśli chodzi o pielęgnację; najczęściej jednak ich zniszczona struktura jest wynikiem wcześniejszych, drastycznych działań takich jak farbowanie. Wysokoporowatość może też świadczyć o braku wcześniejszej dbałości o włosy. Do właściwej pielęgnacji potrzebnych jest sporo specjalistycznych preparatów, dlatego kobiety chcące nadać swojej fryzurze zdrowy wygląd muszą zaopatrzyć się odpowiednie produkty kosmetycznych. Ważne jest również, by unikać niektórych czynności, takich jak prostowanie włosów czy suszenie suszarką.

Na czym polega wysokoporowatość włosów?

Jeśli jakaś kobieta ma wątpliwości, czy jej włosy również należą do wysokoporowatych, może przeprowadzić krótki test. Polega on na złapaniu włosa tuż przy skórze głowy, a następnie sprawdzeniu opuszkami palców, czy na jego powierzchni występują nierówności. Jeśli tak – można bez wątpliwości mówić o wysokoporowatości.


Na czym ona właściwie polega?


Warto najpierw wspomnieć, że istnieją różne stopnie porowatości. O niskim można mówić w momencie, gdy łuski włosowe ściśle do siebie przylegają i tworzą tym samym gładką powierzchnię. Jak łatwo się domyślić, w przypadku włosów o wysokim stopniu porowatości jest wręcz odwrotnie – łuski odstają od siebie, są rozchylone, a sama struktura włosa jest nierówna (co udowadniał wspomniany wyżej test).
Efektem tego są takie zjawiska jak puszenie się włosów czy elektryzowanie. Wysokoporowatość utrudnia rozczesywanie, jednak, co ciekawe, nie przeszkadza zbyt mocno w ich układaniu.

Czego nie lubią włosy wysokoporowate?

Prawdopodobnie prościej byłoby wymienić to, co tolerują i lubią. Zmagając się z wysokoporowatością należy uważać na szereg czynników, które w znaczący sposób mogą jeszcze bardziej uszkodzić strukturę włosów. Mowa przede wszystkim o wysokiej temperaturze, sprzyjającej odstawaniu od siebie łusek włosowych. Wśród innych czynników jest słona i chlorowana woda (co może utrudniać wizyty na basenie), włosy źle reagują także na słońce, wiatr i mróz. Warto unikać również używania szorstkich ręczników, cienkich gumek do włosów czy metalowych spinek. Osobom zmagającym się z wysokim stopniem porowatości włosów odradza się też ich cieniowanie. Znacznie lepiej regularnie je podcinać.


Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?


Główną wadą włosów wysokoporowatych jest ich nadwrażliwość. Oznacza to, że bardzo łatwo pogorszyć ich stan – chociażby poprzez zbyt częste suszenie włosów. Jak zatem należy je pielęgnować? Po pierwsze, warto wybierać łagodne preparaty, pozbawione detergentów i składników mogących wpływać na strukturę włosa; z tego względu ciekawym pomysłem może być zaopatrzenie się w szampony dla dzieci, które delikatnie usunie zanieczyszczenia. Warto zwracać uwagę także na sam sposób mycia włosów; należy delikatnie masować skórę głowy, unikając nadmiernego szarpania czy energicznego pocierania włosów. Zalecane jest również stosowanie odżywki (ale tylko od połowy długości włosów). Szampon i odżywkę trzeba spłukiwać letnią wodą – gorąca źle wpłynie na strukturę włosa, a zimna nie pozwoli na dokładne spłukanie kosmetyków.
Po zakończeniu mycia powinno unikać się suszenia ich suszarką. Gdy jednak zajdzie taka potrzeba najlepiej zastosować preparaty termoochronne. Następnie zastosować suszarkę z dyfuzorem, a samo suszenie powinno odbywać się w niskiej temperaturze. Jeszcze mokre włosy warto splatać w luźny warkocz lub związywać w koński ogon, zapobiegając tym samym ich puszeniu się.


Jakich preparatów używać do pielęgnacji włosów wysokoporowatych?

Niezbędne będą wszelkiego rodzaju odżywki, specjalne szampony, maski, a także oleje i wcierki. Na proces pielęgnacji składają się: regularne oczyszczanie włosów przygotowanymi do tego preparatami, olejowanie na mokro (oliwą z oliwek lub olejem arganowym), nakładanie odżywki (np. emolientowej), dokładne spłukiwanie tak zastosowanej mieszanki, a także delikatne mycie szamponem ziołowym. Można stosować również wcierki, a nawet preparaty z silikonami.
Warto zwracać uwagę na skład kosmetyków; przy włosach wysokoporowatych zaleca się unikanie preparatów z wysoką zawartością alkoholu, protein i humektantów (zawartych np. w soku z aloesu). W niewielkich ilościach wymienione składniki działają za to niezwykle korzystnie (wypełniają ubytki we włosach, nawilżają).
Nie należy zapominać, że zbyt duża ilość ziołowych płukanek lub zbyt częste mycie włosów ziołowym szamponem również może im zaszkodzić.


Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?


Po pierwsze, należy przede wszystkim unikać czynników, które spowodują jeszcze większe zniszczenie struktury włosa. Absolutnie odradzane są wszelkie zabiegi takie jak farbowanie czy rozjaśnianie; zaleca się nawet, żeby nie suszyć włosów suszarką, aby nie narażać ich na wysoką temperaturę.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest niezwykle czasochłonna i bardzo trudna. Wymaga zakupu wielu specjalnych preparatów. Praca nad regeneracją włosów staje się wtedy jednym z punktów harmonogramu każdego dnia.
Ciekawym pomysłem może być skorzystanie z kuracji pielęgnacyjnej w salonie. Marka Jean Louis David oferuje kurację keratynową, przeznaczoną do włosów suchych i zniszczonych, a zatem o znacznym stopniu porowatości. Dobre efekty może przynieść także Oil Therapy, wykorzystująca połączenie trzech olejków – arganowego, jojoba i daktylowego; olejowanie korzystnie wpływa na włosy wysokoporowate.

Dowiedz się wiecej

Znajdź wszystkie salony, aby uzyskać SPEED BRUSH, PRĘDKOŚĆ PRĘDKOŚCI lub PRĘDKOŚĆ