Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

JLD
JLD

Tradycyjne warkocze i oryginalne sploty – techniki wykonania krok po kroku

Warkocze to jedne z najpopularniejszych fryzur, które ozdabiają głowy zarówno małych dziewczynek, jak i dorosłych kobiet. Wiele zależy od rodzajów splotów, których jest mnóstwo – mogą to być ponadczasowe warkocze angielskie, dobierane albo kłosy, ale też bardziej oryginalne i zaskakujące wersje tradycyjnych splotów. Od kilku sezonów, w stylizacji fryzur dominują innowacyjne uczesania stworzone z rozmaitych warkoczy. Jedne z nich są idealne na co dzień, inne natomiast stanowią doskonały pomysł na uroczystą stylizację. Możliwości jest wiele.

Klasyczne sploty, czyli warkocz angielski, kłos i dobierany


Klasyczne uczesania zawsze będą modne, dlatego każda kobieta, która lubi proste i stonowane stylizacje, może wybierać spośród kilku ponadczasowych splotów. Do najpopularniejszych należą warkocz angielski, kłos oraz warkocz dobierany. Ich wykonanie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, a mimo tego efekt końcowy zawsze wygląda bardzo stylowo.


Warkocz angielski to najprostszy rodzaj splotu wykonany z trzech pasm, które przekłada się naprzemiennie – prawe pasmo nad środkowym, następnie lewe nad środkowym, ponownie prawe itd. Tego rodzaju warkocz jest dobrym pomysłem na codzienną fryzurę, która jest bardzo wygodna, dodaje dziewczęcego uroku i nie wymaga poświęcenia dużo czasu na jej stworzenie.


Kolejnym pomysłem na ponadczasową fryzurę jest kłos, nazywany również jodełką i rybim ogonem. To dobrze znany rodzaj warkocza, który od wielu lat uważany jest za jeden z najbardziej stylowych i klasycznych splotów. Luźno zapleciony, z wystającymi pojedynczymi kosmykami jest bardziej romantyczną wersją podstawowego kłosa, ale już dokładne sploty tworzą fryzurę idealną na spotkanie biznesowe. Kłos wymaga więcej wprawy przy zaplataniu niż warkocz angielski, ale wystarczy kilka prób, aby nauczyć się tej techniki. Do jego stworzenia konieczne jest podzielenie włosów na dwa pasma. Z każdego z nich wyodrębnia się po jednym cienkim pasemku, które zaplata się naprzemiennie – na lewą i prawą stronę. W ten sposób już w kilka minut można stworzyć zachwycający warkocz.


Warkocz dobierany to jeszcze jedna propozycja ponadczasowej fryzury, której wykonanie nie jest skomplikowane, a efekt potrafi zachwycić. To klasyczne uczesanie nazywane jest również warkoczem francuskim, który wykonuje się podobnie jak angielski. Różnica polega na tym, że na początku należy wybrać nieduże pasmo włosów tylko z czubka głowy i podzielić je na trzy części. Zaplatanie wygląda tak samo jak przy tradycyjnym warkoczu angielskim – najpierw prawe, później lewe pasemko przekłada się nad środkowym, ale za każdym razem, nowe pasmo należy dobrać z luźnych włosów, które znajdują się pod splotem.

Warkocz dobierany na kilka sposobów
Warkocz dobierany znany jest nie tylko w swojej klasycznej wersji. Istnieje kilka wariantów tej fryzury, które są znacznie bardziej skomplikowane. Jednym z nich jest warkocz holenderski, który różni się tylko jednym elementem splotu od klasycznego dobieranego, ale efekt końcowy jest zupełnie inny – w trakcie przeplatania pasm raz z lewej, a raz z prawej strony, należy to robić pod, a nie nad środkowym pasemkiem. Jest to wersja uczesania, która również sprawdzi się na co dzień, jak w przypadku klasycznych warkoczy, ale pasuje też do uroczystej stylizacji.
Jeszcze jedną odmianą klasycznego dobieranego jest warkocz z 4 pasm. Jego wykonanie to kolejny stopień trudności, ponieważ więcej pojedynczych pasemek należy przeplatać w odpowiedniej kolejności. Pierwszym krokiem jest podzielenie wszystkich włosów na 4 części. Licząc od lewej strony, należy wziąć 2 i 4 pasemko, a następnie przełożyć je odpowiednio nad 1 i 3. Kolejny krok polega na przełożeniu pasma 1 nad 4, a następnie 2 nad 4 i 3 nad 1. Ostatnim etapem jest przełożenie pasma 2 nad 3, po czym należy powtórzyć cały proces od początku, aż warkocz zostanie zapleciony do samego końca. Aby nauczyć się tej skomplikowanej techniki, warto na początku zrobić próby na czterech sznurkach, które dla ułatwienia mogą być ponumerowane i w różnych kolorach. Warkocz holenderki wygląda spektakularnie szczególnie na grubych i długich włosach.
Opanowanie techniki splotu z 4 części, pozwoli na wykonanie warkocza z 5 pasm. Efekt końcowy jest zaskakujący i niezwykle oryginalny, dlatego warto nauczyć się robienia tej fryzury, aby móc zachwycać niebanalnym uczesaniem – zarówno na co dzień, jak i podczas ważnych uroczystości. Plecenie należy rozpocząć od podzielnie włosów na 5 części, a następnie chwycić skrajne pasmo lewe i przełożyć je pod najbliższym pasmem, a następnie nad środkowym. W ten sposób, skrajne pasmo lewe stanie się środkowym. Kolejny krok polega na wykonaniu takiego samego splotu od strony prawej. Cały proces trzeba powtórzyć od początku – od lewej strony aż warkocz z 5 pasm zostanie zapleciony do samego końca. Choć ta technika może wydawać się bardzo skompilowana, to w rzeczywistości wystarczy kilka prób, aby się tego nauczyć. Warto pamiętać, że praktyka czyni mistrza, a w tym przypadku dodatkowo pozwoli cieszyć się oryginalnym uczesaniem.

Warkocz korona
Od kilku sezonów, wśród splotów króluje warkocz korona. To niezwykle urocza fryzura, która dodaje dziewczęcego uroku i podkreśla romantyczny charakter stylizacji. Jest idealnym wyborem na ślubną fryzurę, ale też na co dzień, ponieważ takie uczesanie harmonizuje z letnią, zwiewną sukienką ozdobioną koronkami i dziewczęcymi falbankami. Klasyczny warkocz korona wykonuje się podobnie jak warkocz holenderki. Plecenie należy rozpocząć z boku głowy, tuż przy skroni. Następnie, wybrane w ten sposób pasmo włosów należy podzielić na trzy 3 części i zapleść jedną kolejkę warkocza holenderskiego. Kolejny krok polega na dobieraniu włosów, ale tylko do górnego pasma. W ten sposób powstanie warkocz, który będzie okalał głowę niczym korona.

Warkoczyki afrykańskie i wodospad - odrobina szaleństwa na głowie


Oprócz klasycznych warkoczy i ich bardziej skomplikowanych wersji są również takie sploty, które dodają charakteru całej stylizacji i wyglądają bardziej awangardowo. Takie są warkoczyki afrykańskie, czyli drobne warkoczyki, które są zaplecione na całych włosach, od czubka głowy. W tym przypadku sploty są klasyczne, tak jak w warkoczu angielskim, ale wykonane na bardzo cienkich pasmach. Taka fryzura to idealna opcja na upalne lato.


Jeszcze jedną ciekawą propozycją dla kobiet, które nie boją się oryginalnych rozwiązań jest warkocz wodospad. Swoim wyglądem przypomina koronę, ponieważ z tyłu głowy powstaje warkocz, który ją oplata, ale pod nim luźno opadają pozostałe włosy, przez co przypominają wodospad. Aby go wykonać, należy tuż nad skronią wydzielić niewielkie pasmo i podzielić je na 3 części, które zaplata się jak tradycyjny warkocz – najpierw lewe, później prawo pasemko nad środkowym, po czym ponownie lewe. W tym momencie pojawia się nowy krok, który polega na dobraniu nowego pasemka, zamiast istniejącego prawego, i przełożeniu go nad środkowym. Od tego momentu należy za każdym razem dobierać nowe pasmo i przekładać je nad środkowym. W ten sposób powstanie fryzura, która składa się z dwóch części – warkocza w formie korony i rozpuszczonych, luźno opadających włosów. W przypadku tego uczesania, im dłuższe włosy, tym efekt końcowy jest bardziej spektakularny.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności