Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

Rodzaje łupieżu
Rodzaje łupieżu

Rodzaje łupieżu

Pstry, różowy, tłusty, suchy, biały i łojotokowy

Niemal każdy z nas choć raz w życiu musiał zmagać się z łupieżem. Mimo, że wszyscy doskonale znają jego podstawowe objawy, rzadko jesteśmy w stanie wyróżnić poszczególne rodzaje łupieżu i wytłumaczyć, jakie są przyczyny jego pojawienia się. Z tego względu warto przyswoić podstawowe informacje na temat tej przykrej dolegliwości, tak, by na przyszłość móc jej zapobiegać.

Według wielu osób łupież to przede wszystkim problem estetyczny; płatki naskórka, które gromadzą się na skórze głowy, od razu kojarzone są z niedbalstwem i brakiem higieny, mimo że łupież to po prostu choroba. Okazuje się, że nawet osoby, które myją codziennie włosy, a do tego używają profesjonalnych kosmetyków, mogą zmagać się z tą dolegliwością.

Przyczyny pojawienia się łupieżu

Kiedy istnieje realne ryzyko, że pojawi się u nas łupież? Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy skóra naszej głowy jest podrażniona i ma niewłaściwe pH; to z kolei powoduje, że nasza głowa staje się idealnym miejscem do namnażania się grzyba drożdżopodobnego (Malassezia fufur) czy gronkowca. Warto przy tym wiedzieć, że same bakterie nie są bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu – znajdują się na skórze głowy cały czas, ale podrażnienia i łojotok mogą nasilić ich rozwój. To z kolei prowadzi do produkowania przez bakterie większej ilości metabolitów, które wpływają na zwiększenie częstotliwości podziału komórek naskórka. Niestety łatwo się domyślić, jakie są tego konsekwencje.

Łupież powstaje także na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji głowy; tutaj przyczyn może być znacznie więcej, co nierzadko utrudnia trafną diagnozę problemu. Dolegliwość może się rozwinąć na skutek nadużywania kosmetyków stylizujących, źle dobranego (i źle spłukiwanego) szamponu czy przegrzewania skóry głowy (chodzi zarówno o suszarki czy prostownice jak i o zbyt gorącą wodę podczas mycia włosów).

Do innych przyczyn łupieżu należą zła dieta (zbyt dużo węglowodanów i tłuszczów nasyconych przy jednoczesnym braku odpowiednich ilości cynku). Co ciekawe, długotrwały stres również może przyczynić się do powstania łupieżu.

Łupież suchy i łupież tłusty

Łupież tłusty to niemal klasyczny wariant tej dolegliwości; występuje zazwyczaj wtedy, gdy skóra ma tendencje do przetłuszczania się. To powoduje szybkie namnażanie się grzybów; one z kolei wytwarzają odchody, które mogą w bardzo krótkim czasie doprowadzić do stanu zapalnego skóry. Objawia się on zaczerwienieniem i świądem. Ostatecznie pojawia się także łupież – dochodzi do złuszczania naskórka, a na skórze głowy pojawiają się nieestetyczne żółte płatki, które po jakimś czasie odpadają i spadają na nasze ubrania.

O ile łupież tłusty jest w głównej mierze następstwem przetłuszczającej się skóry, o tyle łupież suchy nie jest konsekwencją wystąpienia łojotoku. Pojawia się wtedy, gdy skóra głowy jest wyjątkowa wrażliwa na określony rodzaj grzybów (w tym wypadku – Pityrosporum ovale; w tym wypadku nawet niewielkie ilości tego rodzaju drobnoustrojów mogą spowodować pojawienie się łupieżu, który przybiera postać srebrnych, drobnych płatków. Warto pamiętać, że suchy łupież może wystąpić także przez stosowanie źle dobranych kosmetyków, mogących doprowadzić do złuszczania pozapalnego czy kontaktowego zapalenia skóry.

Łupież biały i łupież łojotokowy

Niektórzy specjaliści używają takich nazw jak łupież biały czy łupież łojotokowy. Okazuje się, że nie są to odrębne rodzaje schorzenia, tylko inne określenia omawianego wcześniej łupieżu suchego i łupieżu tłustego. Jak łatwo się domyślić, łupież biały to odpowiednik suchego (ze względu na brak łojotoku). Łupież łojotokowy to zatem nic innego jak łupież tłusty, nazywany także zwykłym.

Łupież pstry i łupież różowy

O ile większość z nas zdaje sobie sprawę z podstawowych rodzajów łupieżu, jakimi są suchy i tłusty, o tyle dalsze rozróżnianie zazwyczaj sprawia już kłopot. Oba rodzaje łupieżu dość łatwo ze sobą pomylić, szczególnie, że główne objawy występują nie na skórze głowy, ale na tułowiu – głównie na klatce piersiowej. Łupież pstry to rodzaj powierzchownego zakażenia naskórka, którego najbardziej charakterystycznym objawem są różowawe lub żółtobrunatne plamy niewielkich rozmiarów (kilka milimetrów). Ta część skóry, która zostanie dotknięta łupieżem, ma tendencje do złuszczania się. Dobre efekty daje stosowanie leków przeciwgrzybicznych.

Łupież różowy to z kolei zupełnie inne schorzenie; bywa nazywane również łupieżem różowym Giberta. O ile łupież pstry dotyka osób już po okresie dojrzewania płciowego, o tyle łupież różowy to częste schorzenie wśród dzieci i ludzi młodych. Czym charakteryzuje się ten rodzaj łupieżu? Pierwszy objaw może zostać łatwo przeoczony – chodzi o pojawienie się tzw. blaszki macierzystej, czyli pojedynczej, różowej plamki na środku klatki piersiowej. Po kilku dniach plamki zaczynają pojawiać się także na innych częściach tułowia, a także na rękach czy nogach. Co ciekawe, schorzenie ustępuje samoistnie (mniej więcej po miesiącu).

Leczenie łupieżu

Jak leczyć łupież? Większość osób, która została dotknięta tym schorzeniem, w pierwszej kolejności sięga po szampon przeciwłupieżowy. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie, szczególnie, gdy nie znamy szczegółowych przyczyn pojawienia się choroby. Na pewno warto zamienić używane dotąd kosmetyki na delikatniejsze i jak najbardziej naturalne – w ten sposób unikniemy dalszego podrażniania skóry głowy. Świetne efekty daje także używanie szamponu z ketokonazolem, czyli substancją, która jest jednocześnie składnikiem maści przeciwgrzybicznych. Jeśli po regularnym stosowaniu preparatu nie ma większej poprawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności