Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

Mycie włosów
Mycie włosów

Różne sposoby mycia włosów! Mycie włosów odżywką lub sodą oczyszczoną?

O tym, jak ważna jest pielęgnacja włosów, nie trzeba mówić żadnej kobiecie. Nie chodzi jednak wyłącznie o stosowanie drogich preparatów czy korzystanie z usług profesjonalistów; niekiedy znacznie ważniejsza jest codzienna pielęgnacja, która obejmuje nawet najprostsze czynności. Jedną z nich jest mycie włosów – okazuje się, że można je wykonywać za pomocą różnych metod, a każda z nich ma określone wady i zalety.
Wybór odpowiedniej metody oczyszczania włosów może znacząco wpłynąć na ich kondycję. Okazuje się na przykład, że osoby o kręconych włosach powinny jak najczęściej używać odżywki zamiast szamponu, z kolei mycie kosmyków samym szamponem może doprowadzić do naruszenia ich struktury.


Mycie włosów szamponem – czy na pewno skuteczne?


Większość osób decyduje się na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest mycie włosów zwykłym szamponem. Producenci oferują całą gamę różnorodnych preparatów, które mają zapobiegać powstawaniu łupieżu czy wspomóc odbudowę włosów po farbowaniu. Okazuje się jednak, że mycie włosów samym szamponem nie należy do najskuteczniejszych metod pielęgnacji kosmyków; preparat sprawia, że tracą swoją tłuszczową osłonkę, która ma za zadanie chronić strukturę włosa. Należy także pamiętać, że zbyt długie mycie włosów samym szamponem powoduje ich wysuszenie.
Sama metoda jest niezwykle prosta – wystarczy spłukać włosy, następnie nałożyć na nie szampon i spienić, a na końcu ponownie spłukać. W przypadku dłuższych włosów wskazane jest powtórzenie zabiegu.
Zmodyfikowaną metodą mycia włosów szamponem jest metoda kubeczkowa. Na czym polega? Porcję szamponu należy rozcieńczyć z wodą – najlepiej zrobić to właśnie w kubeczku – i wymieszać. Ma to na celu wytworzenie piany, dzięki czemu zbędne jest tarcie włosów, osłabiające ich strukturę. Ponadto rozcieńczony szampon nie jest już tak silnym detergentem, co pozytywnie wpływa na skórę głowy.


Odżywka: skuteczna metoda w przypadku włosów kręconych


Wszystkie kobiety o kręconych włosach powinny zapamiętać, że mycie ich odżywką jest w ich przypadku niezwykle wskazane. Kręcone kosmyki to przede wszystkim włosy o wysokiej porowatości, co oznacza, że ich łuski są pootwierane, a sama struktura kosmyków jest na ogół dość zniszczona. Z tego względu ważne jest używanie odpowiedniej odżywki; warto używać także innych preparatów, które mogą pomóc w odbudowaniu kondycji kosmyków (zalecane jest na przykład olejowanie włosów).
Uwaga – mycie samą odżywką nie jest wskazane w przypadku pań, które mają problem z szybkim przetłuszczaniem się kosmyków (odżywka przyspieszy ten proces). Nie zaleca się także codziennego stosowania tej metody – w zupełności wystarczy mycie włosów odżywką 2- 4 razy w tygodniu.


Metoda OMO – jeden z ulubionych sposobów wielbicielek pielęgnacji


Kobiety, które dokładają wszelkich starań, by ich włosy były zdrowe i lśniące, doskonale znają metodę OMO. Większość z nich uważa zresztą, że jest najskuteczniejsza. Na czym polega? Jej nazwa to skrót od Odżywkowanie-Mycie-Odżywkowanie. Co to oznacza? Mycie kosmyków jest w tym przypadku podzielone na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmuje nałożenie odżywki na zmoczone włosy, jednak tylko poniżej ucha. Preparat powinien być możliwie lekki, pozbawiony dodatkowych związków, protein czy silikonów. Zamiast odżywki można zastosować także olej – sprawdzi się równie dobrze. Niezależnie od nałożonego preparatu, nie należy go na tym etapie spłukiwać – konieczne jest przejście do mycia szamponem. Zgodnie z tą metodą kosmetyk można nałożyć tylko na skórę głowy, trzeba również pilnować, by piana nie spływała na kosmyki. Po zakończeniu tego etapu włosy należy porządnie spłukać, a następnie, na sam koniec, nałożyć na nie maskę lub odżywkę, tym razem jednak bogatą w dodatkowe związki. Warto odczekać kilka minut przed końcowym spłukaniem.
Dlaczego metoda OMO cieszy się aż tak dużą popularnością? Po pierwsze, skutecznie chroni włosy przed nadmiernym wysuszeniem, co często ma miejsce w przypadku mycia ich samym szamponem. Z kolei dzięki temu, że szampon zostaje nałożony u nasady włosów, nie ulegają one tak szybkiemu przetłuszczeniu, jak ma to miejsce w przypadku mycia kosmyków wyłącznie odżywką.
Metoda WCC
Tym razem skrót pochodzi od angielskich słów Washing-Conditioner-Conditioner, czyli Mycie-Odżywka-Odżywka. Ta metoda również składa się z trzech etapów; pierwszy z nich polega na umyciu włosów szamponem (bez spłukiwania), drugi – na nałożeniu odżywki i spłukaniu, zaś trzeci – na ponownym nałożeniu odżywki (lub maski) i końcowym spłukaniu. Metoda WCC dobrze odżywia włosy, jednak należy mieć na uwadze fakt, że również mocno je obciąża.


Różne metody mycia włosów: podstawowe informacje


Mycie włosów samym szamponem nie najlepiej wpływa na kondycję włosów; ta metoda może spowodować, że kosmyki staną się wysuszone i łamliwe.
Istnieje wiele metod mycia włosów przy użyciu odżywki. Dla pań o kręconych włosach mycie włosów odżywką jest niezwykle wskazane, głównie ze względu na strukturę i kondycję ich kosmyków. Kobiety, które dbają o nawilżenie swych włosów, powinny wypróbować metodę OMO lub WCC.


Czy można uniknąć mycia włosów za pomocą preparatów kosmetycznych?

Tak – niektóre kobiety decydują się na mycie włosów szarym mydłem czy sodą oczyszczoną. Według nich zalecane jest nawet mycie włosów samą wodą – przynajmniej od czasu do czasu.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności