Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

pielęgnacja
pielęgnacja
pielęgnacja
Nowości

Pielęgnacja blond włosów!

Dział

Wszystkie kobiety marzą o pięknych, błyszczących, a przede wszystkim – zdrowych włosach. Forma pielęgnacji powinna być jednak dopasowana nie tylko do aktualnego stanu kosmyków czy do poziomu ich porowatości, ale także do koloru – niezależnie od tego, czy jest on naturalny, czy też uzyskany za pomocą farby. Szczególnej pielęgnacji wymagają blond włosy, które na ogół delikatniejsze niż ciemne kosmyki, a w dodatku potrzebują większego nawilżenia. Co zatem warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać, jeśli chodzi o pielęgnację jasnych włosów?

Regularne czesanie, mycie włosów czy nakładanie odpowiedniej odżywki to podstawowe metody dbania o nie. Ograniczanie się do tych trzech czynności nie sprawi jednak, że włosy staną się bardziej błyszczące, a ich układanie przestanie sprawiać jakikolwiek problem. Większość metod pielęgnacyjnych można stosować w przypadku wszystkich kolorów włosów, jednak część z nich sprawdzi się jedynie u blondynek. Z kolei niektóre zabiegi mogą zaszkodzić jasnym włosom. Na czym polegają różnice?

Ciemne i jasne włosy: różnice w pielęgnacji

Większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jaśniejsze włosy są na ogół cieńsze i słabsze od ciemnych kosmyków. Jednym z powodów jest większe narażenie jasnych włosów na szkodliwe działanie promieni UV; dzieje się tak ze względu na mniejszą zawartość melaniny w blond włosach. Oznacza to, że panie o jasnych kosmykach powinny unikać dłuższego przebywania w pełnym słońcu bez odpowiedniego nakrycia głowy.

W jeszcze gorszej kondycji mogą być włosy farbowane – rozjaśnianie kosmyków wpływa negatywnie na ich strukturę. Dotyczy to zwłaszcza końcówek, które mają tendencje do przesuszania się i rozdwajania. Zabiegiem, który może doprowadzić do poważnych uszkodzeń włosów, a jeszcze do niedawna dość często stosowanym, jest utlenianie.

Podstawowa pielęgnacja dla blond włosów

Do podstawowych metod pielęgnacji należy przede wszystkim mycie i czesanie włosów. W przypadku pierwszej kluczowy jest wybór odpowiedniego szamponu – najlepiej, jeśli jest stosunkowo delikatny i nie zawiera zbyt wielu silikonów. W innym wypadku włosy mogą być po myciu zbyt mocno obciążone, przez co będą wyglądać na przetłuszczone i cieńsze niż w rzeczywistości. Raz w tygodniu warto użyć specjalnego szamponu oczyszczającego; doskonale sprawdzi się w przypadku włosów farbowanych, ponieważ ochłodzi kolor i zniweluje żółte odcienie.

Jeśli chodzi o sam sposób mycia, zalecane jest jak najczęstsze używanie szamponu jedynie na skórę głowy (nie dotyczy to szamponu oczyszczającego); resztę włosów warto myć samą odżywką. Równie ważne jest właściwe czesanie kosmyków; dużą rolę odgrywa właściwie dobrany grzebień. U większości kobiet najlepiej sprawdzi się szczotka z włosia dzika, ponieważ jako jedyna nie niszczy struktury włosa.

Odżywki, maski płukanki: jakie najlepsze dla blondu?

Blond włosy wymagają specjalnej pielęgnacji; z tego względu konieczne jest stosowanie dodatkowych preparatów i kosmetyków, takich jak odżywki czy maski. Doskonale sprawdzają się również samodzielnie przygotowane płukanki. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze preparatów kosmetycznych służących do pielęgnacji jasnych włosów? Po pierwsze, warto pamiętać, że blond kosmyki wymagają dodatkowego nawilżenia; z tego względu najlepiej kupować odżywki i maski, które spełnią to zadanie (choć równie dobrze do zwykłej odżywki można dodać naturalne nawilżacze, takie jak cukier, aloes, gliceryna czy miód, który dodatkowo wzmocni kolor). Warto zaopatrzyć się również w odżywkę emolientową, zawierającą niewielką ilość silikonów; dzięki temu włosy staną się bardziej błyszczące i będą lepiej się układać. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt częste stosowanie preparatów zawierających silikony może doprowadzić do zniszczenia włosów. Silikon oblepia włos, co wprawdzie chwilowo poprawia jego kondycję, oznacza to jednak, że wszelkie substancje odżywcze zawarte w szamponach i odżywkach nie mają szans przedostać się do wnętrza włosa.

Olejowanie i płukanki dla blond włosów

Zabiegiem, który doskonale wpływa na kondycję blond kosmyków, jest olejowanie. Dla włosów suchych i rozjaśnianych najlepszym wyborem będą oleje ze słodkich migdałów, z pestek winogron, a także lniany, sezamowy, rzepakowy, słonecznikowy czy awokado. Blondynki powinny natomiast unikać oleju kokosowego, który może spuszyć włosy, podobnie zresztą jak masło shea. Na czym polega kuracja? Olej najlepiej nakładać na włosy przed myciem; wystarczy lekko zwilżyć kosmyki, a potem wetrzeć w nie łyżeczkę wybranego oleju. Innym sposobem jest wlanie kilku kropel oleju do ulubionej odżywki lub maski. Świetnym pomysłem może być także skorzystanie z profesjonalnej kuracji, takiej jak chociażby Oil Therapy.

Niezwykle skutecznym środkiem w pielęgnacji blond włosów są także płukanki; odpowiednio przygotowane nawilżają kosmyki i domykają łuskę włosa, dzięki czemu fryzura jest znacznie mniej spuszona. Panie, którym w pierwszej kolejności zależy właśnie na takim efekcie, powinny stosować płukanki z miodu, czarnego bzu, lipy i siemienia lnianego; świetnie sprawdza się także płukanka na bazie octu jabłkowego. Z kolei kobiety, które chciałyby jeszcze rozjaśnić swoje włosy (dotyczy to także szatynek czy nawet brunetek) mogą spróbować płukanek z dodatkiem cytryny, rumianku czy wspomnianej już lipy.

Pielęgnacja blond włosów jest szczególnie trudnym zadaniem, ponieważ ich kondycja jest zazwyczaj gorsza niż w przypadku ciemniejszych kosmyków. Oprócz wymienionych wyżej metod pielęgnacji warto zwrócić uwagę także na to, czego unikać. Panie o jasnych włosach powinny przede wszystkim jak najrzadziej korzystać z prostownicy, plastikowych szczotek czy preparatów mogących powodować przesuszenie włosów i skóry głowy.

Dowiedz się wiecej

Znajdź wszystkie salony, aby uzyskać SPEED BRUSH, PRĘDKOŚĆ PRĘDKOŚCI lub PRĘDKOŚĆ