Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

worki
worki

Jak zlikwidować worki pod oczami?

Cienie i worki pod oczami to problem, który zazwyczaj spowodowany jest nieprawidłowym trybem życia. Nieestetyczne zmiany w obrębie powiek mogą mieć również podłoże zdrowotne. Prawidłowe rozpoznanie przyczyn powstania zasinień i obrzęków to pierwszy krok, aby przywrócić twarzy młody i promienny wygląd. Jak skutecznie zlikwidować cienie i worki pod oczami? Zdrowy styl życia, właściwa pielęgnacja skóry powiek oraz zabiegi medycyny estetycznej – to najważniejsze elementy, które pomogą zwalczyć te defekty urody.


Cienie pod oczami i ich przyczyny

Cienie pod oczami to zmiany barwnikowe oraz naczyniowe, które objawiają się zasinieniem skóry w obrębie dolnej powieki. Rozróżniamy ich trzy rodzaje:
Cienie naczyniowe - są wynikiem prześwitywania prze cienką skórę powiek naczynek krwionośnych. To najczęstszy rodzaj cieni pod oczami i zazwyczaj ma on podłoże genetyczne.
Cienie barwnikowe - odpowiada za nie hemoglobina (barwnik krwi) oraz produkty jej rozkładu: biliwerdyna, bilirubina i żelazo, które gromadzą się w okolicy dolnej powieki.
Zmiany zanikowe skóry - spowodowane są starzeniem się organizmu i zmniejszeniem gęstości skóry powiek, a także obniżeniem tkanki budującej policzek. W wyniku tych zmian dochodzi do powstania zagłębień wyglądających, jak cienie pod oczami.

Cienie pod oczami najczęściej postrzegane są jako objaw zmęczenia. Intensywna praca i niedobory snu rzeczywiście wpływają niekorzystnie na wygląd twarzy. Jednak zasinienia powiek mogą nie być spowodowane chwilowym przemęczeniem. Jakie inne czynniki wywołują cienie pod oczami?

Niewystarczające nawodnienie organizmu
Intensywna ekspozycja na słońce
Zanieczyszczenie powietrza
Dym papierosowy
Zła dieta

Cienie i worki pod oczami częściej pojawiają się u osób starszych, ponieważ z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza i uwidacznia naczynia krwionośne. Inną przyczyną zasinień może być anemia i niedobory witaminy K oraz żelaza w organizmie. Aby dowiedzieć się, jak zlikwidować cienie pod oczami, warto wykonać podstawowe badania. Pozwoli to wyeliminować lub potwierdzić przyczyny zdrowotne, a w konsekwencji opracować właściwy program zwalczenia cieni pod oczami.

Worki pod oczami i ich przyczyny

Worki pod oczami wywołane są nieprawidłową cyrkulacją limfy i jej zastojem pod powieką (dolną, górną lub obiema). Najczęściej pojawiają się rano, ponieważ pozycja horyzontalna, dodatkowo osłabia krążenie płynów w organizmie. Inne czynniki, które nasilają problem obrzęków, to:

przemęczenie i niewystarczająca ilość snu
suche powietrze
mechaniczne podrażnienie powiek przez ich pocieranie
nadmiar soli w diecie
alkohol

Jeżeli worki pod oczami utrzymują się mimo usunięcia powyższych bodźców, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą. Obrzęki mogą być bowiem objawem problemów zdrowotnych, takich jak:
Alergia – w przypadku stanów alergicznych, równolegle z obrzękiem pojawia się uczucie swędzenia w okolicy powiek.
Nadczynność tarczycy - jeżeli obrzękom pod powiekami towarzyszą takie objawy, jak zmiana wagi i kołatanie serca, może to oznaczać problemy z tarczycą.
Inne choroby, które należy wykluczyć to schorzenia wątroby, nerek, nadciśnienie, niewydolność układu krążenia, zaburzenia rytmu serca.

Jak zlikwidować worki pod oczami metodami domowymi?

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i podatna na uszkodzenia, ponieważ w jej obrębie nie występują gruczoły łojowe, a ilość komórek tłuszczowych jest znikoma. Dodatkowo jest ona niemal dwukrotnie cieńsza niż w pozostałych partiach twarzy. Jej budowa sprzyja powstawianiu zasinień i obrzęków określanych potocznie, jako worki pod oczami. Aby je zlikwidować należy zmienić tryb życia. Odpowiednia ilość snu (w przypadku osoby dorosłej wynosi on 7-8h), unikanie używek i prawidłowa dieta mogą zredukować zasinienia wokół powiek. Pomocne są również kosmetyki, które odżywią, nawilżą i zregeneruję skórę.
Kremy i żele pod oczy – powinny zawierać witaminę K, wyciąg z arniki, witaminę C. Warto trzymać je w lodówce, ponieważ niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu są one mniej widoczne.
Okłady – chłodne okłady z zielonego ogórka, ziemniaka czy czarnej herbaty działają rozjaśniająco, ściągająco, a także pomagają zlikwidować opuchliznę. Należy jednak pamiętać, że są to metody doraźne i nie poradzą sobie w przypadku trwałego obrzęku powiek.
Aby zmniejszyć worki pod oczami warto również spać na wyższej poduszce. Dzięki temu głowa w czasie snu będzie lekko uniesiona, co poprawi mikrokrążenie i usprawni przepływ limfy.

Jak zlikwidować worki pod oczami – profesjonalne kuracje

Mezoterapia igłowa – polega na wstrzyknięciu w wybrany obszar twarzy niewielkich dawek substancji leczniczej. Iniekcja preparatu zapewnia jego lepsze wchłanianie, ponieważ zostaje wówczas ominięta naturalna bariera ochronna blokująca przenikanie substancji, czyli naskórek. W zależności od problemu, jaki chcemy zwalczyć: czy są nimi cienie pod oczami, obrzęki, zwiotczała skóra powiek, dobierany jest inny skład substancji. W przypadku worków pod oczami zadanie mezoterapii to poprawa elastyczności i mikrokrążenia, dzięki czemu limfa oraz komórki tłuszczowe nie gromadzą się pod powiekami.
Blepharoplastyka – czyli plastyka powiek. To operacyjna metoda poprawy wyglądu okolic oczu, która m.in. pozwala zlikwidować nagromadzone pod powiekami złogi tłuszczu. W czasie zabiegu nacinana jest skóra powiek, usuwany nadmiar tkanek, a następnie zakładane są szwy. Mimo swoje skuteczności, blepharoplastyka nie jest wskazana dla osób, które chcą zlikwidować worki pod oczami w mało inwazyjny sposób .
Lipoliza iniekcyjna – to bezoperacyjna metoda, która pozwala usunąć nagromadzone miejscowo komórki tłuszczowe. Stosowana jest m.in. w celu redukcji obrzęków pod oczami. Lipoliza polega na wstrzyknięciu w skórę powiek roztworu fosfatydolocholiny, który rozpuszcza nagromadzoną tkankę tłuszczową. W ten sposób usunięte zostają worki pod oczami. Przez kilka dni po zabiegu na twarzy może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie.
Lipoliza laserowa – to sposób, jak trwale zlikwidować worki pod oczami. W zabiegu wykorzystuje się działanie lasera, którego wiązki wprowadzane są pod powieki za pomocą cienkiej kaniuli. Laser rozbija komórki tłuszczowe, które wędrują do wątroby i tam zostają rozłożone.
Skeyndor Power C+ - zabieg bazuje na pielęgnacyjnych właściwościach witaminy C. Zostaje ona dostarczona do komórek naskórka, gdzie rozpoczyna procesy naprawcze. Skeyndor Power C+ redukuje cienie pod oczami, intensywnie nawilża cerę, uelastycznia ją oraz rozjaśnia przebarwienia.

Cienie i worki pod oczami są defektem estetycznym, który znacząco wpływa na wygląd twarzy. Profesjonalne zabiegi kosmetyczne pomagają poprawić mikrokrążenie, usunąć już istniejące zasinienia i obrzęki oraz zapobiec powstawaniu nowych. Niekiedy proces walki ze zmianami w obrębie powiek bywa czasochłonny, ale pozwala przywrócić młode i zdrowe spojrzenie.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności
Nowości