Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

Jak rozjaśnić lub przyciemnić włosy?
Jak rozjaśnić lub przyciemnić włosy?

Jak rozjaśnić lub przyciemnić włosy?

Jak rozjaśnić lub przyciemnić włosy?
 
Zmiana koloru fryzury to jedna z najbardziej efektownych metamorfoz wyglądu. Jednak nie każda z nas wie, jak rozjaśnić i przyciemnić włosy, aby ich nie uszkodzić. Zadanie to wymaga profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Każde pasma są inne, a sposób ich koloryzacji musi być dostosowany do ich budowy, kondycji i dotychczasowych zabiegów fryzjerskich. W przeciwnym razie rozjaśnianie lub przyciemniane włosów może mieć negatywny wpływ na wygląd i kondycję fryzury.

 

Rozjaśnianie włosów różnymi metodami

 

Rozjaśnianie włosów polega na usunięciu ich naturalnego barwnika – melaniny.  W czasie zabiegu włosy przechodzą przez kolejne stadia zmiany koloru – najpierw niszczone są ciemne pigmenty określane, jako eumelaniny, a następnie jasne pigmenty – feomelaniny. W zależności od oczekiwanego efektu oraz dotychczasowych zabiegów fryzjerskich,rozjaśnianie włosów może być przeprowadzane jedną z czterech metod:
 
 • Rozjaśnianie właściwe – wykonywane jest pomocą rozjaśniaczy połączonych z oksydantem o stężeniu 6-12%. Zabieg pozwala zmienić odcień włosów od 3 do 7 tonów. Stosowany jest w przypadku pasm o naturalnym kolorze.
 
 • Rozjaśnianie z jednoczesnym zabarwieniem włosów – podczas zabiegu włosy są rozjaśniane, a zarazem nadawany jest im nowy kolor.

 

Dekoloryzacja

 

to rozwiązanie polecane paniom niezadowolonym z efektu koloryzacji. Polega na usunięcie z pasm sztucznych barwników zawartych w farbie do włosów. Wykonywana jest dwiema metodami:
 
 • z zastosowaniem rozjaśniacza – najszybszy sposób usunięcia sztucznych barwników z włosów,
 
 • z zastosowaniem środków color peel czyli ściągaczy koloru – usunięcie sztucznego pigmentu przebiega wolniej niż w przypadku rozjaśniaczy.
 
Po dekoloryzacji zalecane jest wykonanie farbowania, które ujednolici kolor włosów – pasma po usunięci sztucznego pigmentu mogą bowiem mieć nierównomierny odcień. Dekoloryzacja jest również sposobem na to, jak przyciemnić rozjaśnione włosy.
 
Czy dekoloryzacja niszczy włosy? Nie, jeżeli jest przeprowadzona pod okiem specjalisty, który prawidłowo oceni kondycję pasm i właściwie dobierze stężenie rozjaśniacza.

 

Kąpiel rozjaśniająca

 

to propozycja dla osób, które zastanawiają się, jakdelikatnie rozjaśnić włosy, aby nadać im bardziej promienny wygląd. Kąpiel przeprowadzana jest z wykorzystaniem rozjaśniacza, szamponu i odżywki, przez co jest mniej inwazyjna niż standardowe rozjaśnianie. Jednak źle przeprowadzona  może uszkodzić pasma, ponieważ podczas zabiegu rozchylane są łuski włosa. Z tego względu nie należy przeprowadzać jej na własną rękę.
 
Po każdy z zabiegów rozjaśnienia włosów warto stosować profesjonalne maseczki i odżywki, które mają w swoim składzie keratynę.
 
Konsekwencje złego rozjaśniania włosów
 
Rozjaśnianie włosów jest najbardziej inwazyjnym z zabiegów kolorystycznych – wymaga wniknięcia do  wnętrza pasm i naruszenia ich struktury. Podczas rozjaśniania rozchylane są łuski, które stanowią naturalną osłonę włosów, a następnie niszczona jest melanina znajdująca się pod nią. Melanina jest nie tylko barwnikiem, ale stanowi również tarczę ochronną włosa przed czynnikami zewnętrznymi, m.in. promieniowaniem UV. Zatem – aby rozjaśnianie włosów było jak najmniej szkodliwe – należy powierzyć je doświadczonemu specjaliście.Wymaga ono bowiem określenie chłonności włosów, stopnia ich uszkodzenia, a także dostosowania czasu zabiegu do aktualnego koloru pasm.

 

Źle przeprowadzone rozjaśnianie może:

 


 • Osłabić strukturę włosa – pasma stają się bardzie podatne na uszkodzenia i łamliwe. Może to prowadzić do przerzedzenia się fryzury, ponieważ włosy odrywają się na pewnej długości.
 
 • Wysuszyć włosy– zdrowy włos pokryty jest szczelną otoczką, która chroni jego rdzeń. Pod wpływem źle przeprowadzonego utleniania otoczka zostaje uszkodzona, co prowadzi do nadmiernej utraty wilgoci przez włosy.
 
 • Zaowocować złym kolorem - jak wspominaliśmy, rozjaśnianie włosów przebiega etapami. Niewłaściwie dobrany czas zabiegu może sprawić, że zamiast upragnionego koloru blond włosy zyskają rdzawy, pomarańczowy lub żółty odcień. Taki efekt może być również spowodowany niedostosowaniem preparatu rozjaśniającego do wyjściowego koloru włosów oraz ich kondycji.

 

Profesjonalne rozjaśnianie włosów jest znacznie mniej szkodliwym zabiegiem, niż zmiana koloru w warunkach domowych. W salonach fryzjerskich wykorzystywane są specjalistyczne, wysokojakościowe preparaty wzbogacone o substancje pielęgnacyjne. Chronią one włosy i odżywiają je podczas zabiegu. Ponadto doświadczony fryzjer wie, jak rozjaśnić włosy, aby nie osłabić ich struktury – dostosowuje stężenie roztworu utleniającego do konkretnej fryzury oraz oczekiwań wobec ostatecznego koloru.
 
Jak rozjaśnić ciemne włosy

 

Jeżeli jesteś brunetką lub szatynką i chcesz wiedzieć, jak rozjaśnić ciemne włosy w zdecydowany, ale bezpieczny sposób, musisz udać się do salonu fryzjerskiego. Dlaczego?
 
 • Produkty przeznaczone do domowego rozjaśniania włosów mogą zmienić kolor jedynie o kilka tonów.
 
 • Ciemne włosy w wyniku utlenianie najpierw zyskują czerwone zabarwienie, dopiero potem stają się jasne. Jeżeli zbyt wcześnie zakończysz rozjaśnianie, wówczas efekt może być inny od zamierzonego.
 
 • Doświadczony fryzjer wie, jak rozjaśnić ciemne włosy nie niszcząc ich – pamiętaj, że proces ten jest złożony i kilkuetapowy. Niekiedy wręcz bardzo czasochłonny. Wszystko zależy od kondycji i struktury włosów.

 

Jak przyciemnić włosy i ich nie osłabić

 

Przemienienie się z blondynki w szatynkę czy brunetkę to złożony proces – zwłaszcza, kiedy włosy wcześniej poddawane były rozjaśnianiu. Pasma przetrawione, czyli pozbawione naturalnego pigmentu, trudno jest przyciemnić tak, aby nowy kolor prezentował się elegancko i utrzymał się dłużej niż kilka myć. Efekt koloryzacji na włosach pozbawionych melaniny bywa bardzo nietrwały, dlatego często tylko profesjonaliście wiedzą, jak skutecznie przyciemnić jasne włosy.

 

Zmiana ta jest kilkuetapowa i obejmuje:

 


 • Odbudowę zniszczonych rozjaśnianiem włosów – pomagają w tym maseczki i odżywki do włosów dedykowane pasmom farbowanym.
 
 • Prekoloryzację.
 
 • Ponowną koloryzację.

 

Na czym polega drugi, najmniej znany etap procesu przyciemniania włosów, czyli prekoloryzacja?
 
Prekoloryzacja to zabieg, który przygotowuje włosy do ich przyciemnienia. Stosuje się go wówczas, kiedy fryzura ma zyskać barwę ciemniejszą o więcej niż trzy tony. Polega na wprowadzeniu pigmentów (określanego jako korektor koloru) niezbędnych do uzyskania pełnego, wysyconego koloru na niższym poziomie, niż wyjściowy. Dopiero na tak przygotowane włosy nakłada się farbę koloryzującą.
 
Metamorfoza z blondynki w brunetkę bez wcześniejszego przygotowania włosów może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia koloru, szybkiego spłukania barwnika lub uzyskania nieodpowiedniego odcienia, np. zielonkawego lub błękitnego. Sam zabieg prekoloryzacji jest skomplikowany i wymaga wiedzy, jaki pigment należy uzupełnić (żółty, pomarańczowy, pomarańczowy z czerwonym lub czerwony), aby uzyskać pożądany, ciemny kolor. Jakie są zalety prepigmentacji? Lśniące włosy i  równomierny, intensywny kolor, który utrzymuje się przez długi czas.
 
Najlepsze przyciemnianie włosów dla Ciebie
 
Zabieg przyciemniania pasm musi być dostosowany do rodzaju włosów i dotychczasowej „historii” ich koloryzacji :
 
 • włosy naturalne (nigdy wcześniej niefarbowane) – przyciemniamy je maksymalnie o 3 tony,
 
 • włosy farbowane – podczas ich przyciemniania stosujemy farbę zawierającą 3% oksydantu,
 
 • włosy rozjaśnione – kiedy nie wiesz, jak przyciemnić włosy rozjaśniane,pamiętaj, że na mocno rozjaśnionych pasmach kolor może wyjść zbyt jasny lub spłukać się po kilku myciach. W takim przypadku należy wykonać, wspomniany już, zabieg prekoloryzacji.
 
Jednym z rodzajów farb wykorzystywanych do przyciemniania pasm jesthenna do włosów. Henna naturalna (czyli ziołowa) zazwyczaj nie ma szkodliwego wpływu na stan fryzury, a dodatkowo nadaje jej głęboki połysk. Jednak nie każde włosy dobrze reagują na te substancję – hennamoże bowiem je wysuszyć i sprawić, że będą bardziej łamliwe. Jak tego uniknąć? Skonsultuje się z doświadczonym fryzjerem, który podpowie Ci, jak przyciemnić włosy, aby efekt był zadowalający a pasma po koloryzacji zdrowe i lśniące.
 
Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności