Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

Rozstępy
Rozstępy

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Podczas ciąży w ciele kobiety dokonuje się wiele zmian, które przygotowują je do nowej roli. Jednymi z najbardziej znaczących jest powiększenie się obwodu brzucha i piersi. W wyniku gwałtownego rozciągnięcia skóry często pojawiają się rozstępy, które tworzą na ciele nieestetyczną siatkę. Rozstępy po ciąży są niezwykle powszechnym zjawiskiem – według statystyk cierpi na nie aż 90% młodych mam. To poważny problem natury estetycznej wymagający profesjonalnych i kompleksowych działań. Pierwszym krokiem jest profilaktyka, której zadaniem jest nie dopuścić do powstania rozstępów. Drugim – zwalczenie już istniejących blizn.

Rozstępy – przyczyny ich powstawania

Rozstępy przybierają formę wrzecionowatych pasm przebiegających równolegle przez skórę. W ich obrębie zanikają mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe. Zmiany te powstają wskutek nadmiernego rozciągania skóry, kiedy to dochodzi do zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących jej szkielet. Z rozstępami borykają się m.in. nastolatki w okresie dojrzewania, ludzie otyli, kulturyści czy osoby przechodzące menopauzę. Szczególnie często pojawiają się one u kobiet w ciąży, czemu sprzyjają zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Zalicza się do nich:
Czynniki hormonalne – w czasie ciąży zwiększa się poziom kortyzolu we krwi. W wyniku tego dochodzi do gorszej pracy fibroblastów, które odpowiadają za syntezę kolagenu i elastyny. Włókna kolagenu i elastyny ulegają osłabieniu i pękają podczas rozciągania skóry.
Znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie.
Rozstępy pojawiają się również pod wpływem czynników genetycznych, z powodu których skóra może być mniej podatna na rozciąganie. Jeżeli włókna sprężyste w skórze są słabe, wówczas bardzo prawdopodobne, że kobiecie pozostaną rozstępy po ciąży.

Faza zapalna i zanikowa rozstępów

Rozstępy są szczególnym rodzajem blizn, których powstanie nie wiąże się z mechanicznym, fizycznym lub chemicznym uszkodzeniem skóry, a ich pojawienie się można przewidzieć. Dzięki temu łatwiej jest im zapobiegać. Rozstępom należy przeciwdziałać zanim będą widoczne lub w ich początkowej fazie – wówczas działania są najbardziej skuteczne i pozwalają osiągnąć zamierzony efekt, czyli gładką skórę wolną od nieestetycznej siateczki. Jak wyglądają nowo powstałe rozstępy?
Rozstępy w fazie zapalnej – mają sinoczerwony odcień, wywołany prześwitującą pod nimi siecią naczyń krwionośnych. Zwalczanie rozstępów w fazie zapalnej pozwala przywrócić stan skóry sprzed ich wystąpienia. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze kurację hamującą rozwój blizn. Okres fazy zapalnej trwa około pół roku, po czym rozstępy przechodzą w fazę zanikową.
Rozstępy w fazie zanikowej – dojrzałe rozstępy jaśnieją i zyskują perłowy kolor. Stają się mniej widoczne, ale jednocześnie znacznie trudniejsze do usunięcia.

Jak zapobiegać rozstępom?

Profilaktyka rozstępów w czasie ciąży obejmuje:
Kontrolę wagi – przyjmuje się, że prawidłowy wzrost wagi w czasie ciąży wynosi 10-14 kg. Racjonalna i zdrowa dieta dostosowana do szczególnych wymagań organizmu ciężarnej kobiety zapobiega nadmiernemu tyciu i dodatkowemu rozciąganiu skóry.
Stosowanie kremów na rozstępy – upewnij się, że krem dozwolony jest dla kobiet w ciąży. Ponadto niektóre preparaty można stosować dopiero od 4 miesiąca ciąży. Co powinien zawierać krem na rozstępy? Przede wszystkim kwas mlekowy (o stężeniu 10%) oraz peptydy sojowe. Ponadto aloes, bluszcz, skrzyp i witaminy A, C i E.
Masaże skóry – pobudzają krążenie krwi i zwiększa jej napięcie. W sposób delikatny należy masować brzuch i piersi (omijając okolice sutków), mocnej uda i pośladki. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z serii masaży w salonie kosmetycznym, które działają pielęgnacyjne, a zarazem odprężająco.
Masaże pomagają również zwalczyć cellulit, który – obok rozstępów- jest drugą zmianą skórną pojawiającą się lub nasilającą w czasie ciąży. Usprawniają one krążenie płynów ustrojowych w organizmie oraz stymulują równomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Zwalczają więc dwie, bezpośrednie przyczyny wywołujące cellulit. Na zabieg warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego, który w swojej ofercie posiada masaż antycellulitowy przeznaczony dla przyszłych mam. Dodatkowym wsparciem w tym, jak pozbyć się cellulitu, jest ruch.

Pamiętaj: w przypadku kobiet ciężarnych wszelkie ćwiczenia na cellulit, podobnie jak inne aktywności fizyczne, należy skonsultować z lekarzem.

Jak pozbyć się rozstępów?

Ciąża jest czasem podwyższonego ryzyka wystąpienia rozstępów – niekiedy nawet wczesna profilaktyka okazuje się niewystarczająca i ciało pokrywa się nieestetyczną siateczką blizn. Większość młodych mamy staje więc przed wyzwaniem, jak pozbyć się rozstępów. Te specyficzne blizny są trudne do usunięcia - po przejściu w fazę zabliźnienia mogą być zlikwidowane jedynie za pomocą laseroterapii i medycyny estetycznej, które pobudzają skórę do regeneracji. Jakie zabiegi są skuteczne?
Mikrodermabrazja - jest to rodzaj peelingu mechanicznego, podczas którego dochodzi do starcia martwego naskórka w miejscu występowania rozstępów. Po usunięciu jego górnych warstw zaczynają tworzyć się nowe, zdrowe komórki, dzięki czemu skóra regeneruje się, a rozstępy stają się mniej widoczne.
Zabiegi z wykorzystaniem skoncentrowanych preparatów na rozstępy - specjalistyczne kremy na rozstępy głęboko wnikają w skórę i stymuluje jej głębsze warstwy do odnowy.
Mezoterapia igłowa - polega na wstrzykiwaniu substancji leczniczych bezpośrednio w miejsce objęte rozstępami. Rodzaj składników, z jakich składa się preparat, dobierany jest indywidualnie do potrzeb skóry. Mezoterapia igłowa zwiększa produkcję kolagenu i elastyny niezbędnych do odnowy obszarów z rozstępami. Zabieg ten jest również skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się cellulitu. Zastrzyki z odpowiednią mieszkanką substancji stymulują krążenie w tkance podskórnej i zwiększają metabolizm w tkance tłuszczowej, co skutecznie zwalcza „skórkę pomarańczową".
Uwaga: Mezoterapii igłowej nie wykonuje się u kobiet karmiących.
Laser frakcyjny – w wyniku działania lasera na skórze powstają liczne mikrouszkodzenia. Podczas procesu ich gojenia tworzy się nowa warstwa skóry, która zastępuje uszkodzony fragment z rozstępami. W zależności od rodzaju użytego lasera skóra jest znieczulana za pomocą kremu lub zastrzyku. Ewentualnie w trakcie zabiegu stosowane jest powietrze chłodzące.

Aby usunąć rozstępy po ciąży trzeba wykonać od 4 do 6 zabiegów w różnych odstępach czasowych.

Jak usunąć rozstępy na piersiach?

W czasie ciąży skóra piersi i brzucha poddana jest największemu rozciągnięciu. Rozstępy na brzuchu zazwyczaj pojawiają się pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymestru, kiedy najszybciej zwiększa on swój obwód. Rozstępy na piersiach mogą wystąpić znacznie szybciej, bo już w pierwszych tygodniach ciąży. Ich zapowiedzią jest swędzenie skóry a następnie sino-czerwone pręgi (rozstępy w fazie zapalnej). Krem na rozstępy na piersiach wzmocni włókna kolagenowe, jednak nie zlikwiduje już powstałych blizn. W przypadku tej części ciała skuteczne są natomiast zabiegi medycyny estetycznej, które stosowane są również na brzuch, uda czy pośladki.

Pamiętaj: w okresie karmienia piersią ważne jest nie tylko to, jak pozbyć się rozstępów skutecznie, ale również bezpiecznie dla dziecka. Zabiegiem jednoznacznie zakazanym jest mezoterapia igłowa.

W przypadku innych kuracji medycyny estetycznej karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania. Jednak ze względu na ciągłe zmiany hormonalne, jakie dokonują się w organizmie młodej mamy oraz na nadwrażliwość piersi na bodźce, zabiegi warto odłożyć w czasie. Skorzystaj z nich, kiedy skończy się okres laktacji. Dzięki temu rozstępy po ciąży nie będą trwałym elementem Twojego ciała.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności
Nowości
Usługi kosmetyczne

Usługi kosmetyczne

Usługi kosmetyczne

Jak usunąć zaskórniki?

Usługi kosmetyczne

Jak usunąć zaskórniki?