Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

Jak golić?
Jak golić?

Jak golić brodę?

Właściwa pielęgnacja brody nie ogranicza się jedynie do jej mycia i czesania. Aby zarost wyglądał estetycznie, należy go regularnie podgalać oraz przycinać. Niektórzy panowie mogą mieć jednak problem z doborem odpowiednich akcesoriów, takich jak trymer czy nożyczki fryzjerskie. Inni z kolei nie będą wiedzieli, jaka metoda golenia jest najlepsza. Oto garść porad dotyczących tego zagadnienia.
Przycinanie brody przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest zazwyczaj całościowe przycinanie, czyli skracanie długości brody; kolejnym – wyznaczanie krawędzi zarostu na szyi i policzkach. Ostatnim krokiem jest nadanie kształtu wąsom.


Golenie brody: samodzielnie czy u profesjonalisty?


Niektórzy mężczyźni nie decydują się na samodzielnie golenie i przycinanie brody. Wolą udać się z wizytą do profesjonalnego barbera lub salonu fryzjerskiego, który wykona taką usługę. To rozwiązanie niewątpliwie ma swoje zalety; mężczyzna nie musi obawiać się, że jeden jego ruch zniszczy zarost, który zapuszczał od dłuższego czasu. Większość panów woli jednak przycinać brodę samodzielnie – wiąże się to ze znacznie mniejszymi kosztami, w dodatku nie trzeba wcześniej umawiać się na wizytę; wystarczy jedynie chwila czasu wolnego od pracy i obowiązków, by zadbać o swój zarost.


Czym golić brodę?


Regulowanie długości i gęstości brody jest możliwe dzięki trymerowi, nożyczkom fryzjerskim i oczywiście grzebieniowi. Trymer to rodzaj maszynki elektrycznej, która dzięki różnym nasadkom (lub wbudowanemu systemowi) nie działa jak zwykła golarka, ale umożliwia regulację długości strzyżenia. Po trymer sięga coraz więcej mężczyzn, ponieważ jest prosty i niezwykle intuicyjny w obsłudze. Przy zakupie strzyżarki warto zwrócić uwagę na parametry, a także sposób zasilania (większość modeli dzieli się na sieciowe i akumulatorowe).
Część panów jest zdania, że trymer jest pożyteczny tylko i wyłącznie przy początkach formowania się zarostu; później używają oni wyłącznie nożyczek fryzjerskich. Nie jest to oczywiście błąd, ale dla większej wygody warto użyć także strzyżarki.


Jak się golić?


Przed przystąpieniem do golenia warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze – broda nie powinna być mokra. W przypadku przycinania wilgotnego zarostu istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie skrócony zbyt mocno; po wysuszeniu włosy uniosą się delikatnie do góry i efekt będzie znacząco różnił się od oczekiwanego.
Po drugie, warto najpierw dokładnie rozczesać brodę. Dotyczy to zwłaszcza panów, którzy mają szczególnie bujne owłosienie. W ten sposób pozbędą się drobnych zanieczyszczeń i przygotują zarost do strzyżenia.
Po rozczesaniu brody można przejść do jej podcinania. Niezależnie od tego, czy dany mężczyzna posługuje się trymerem czy też nożyczkami fryzjerskimi, musi najpierw skrócić brodę na całej jej długości. W przypadku trymera należy zwrócić najpierw uwagę na stopień regulacji długości zarostu, inaczej podcinanie może skończyć się niemiłą niespodzianką. Strzyżarkę powinno się przesuwać w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów, a następnie odpowiednio zmniejszać stopień regulacji aż do momentu osiągnięcia pożądanego efektu. Nieco więcej pracy należy włożyć w przypadku podcinania brody za pomocą nożyczek fryzjerskich, szczególnie, że strzyżenie najlepiej zaczynać od zarostu w okolicach ucha (kierując się ku dołowi twarzy). Uwaga: najpierw warto podgolić obie strony twarzy, a dopiero na końcu zająć się formowaniem dolnej części brody.
Przy goleniu brody niezwykle ważne jest wyznaczenie odpowiedniej linii na szyi i policzkach. W przypadku szyi uzyskanie idealnej linii jest możliwe poprzez poziome przyłożenie palca tuż nad jabłkiem Adama i zaznaczenie tego miejsca za pomocą strzyżarki; następnie wystarczy tylko usunąć zbędne owłosienie. Warto także wyznaczyć linię zarostu na policzkach – dzięki temu broda wygląda na wypielęgnowaną i zadbaną. Uwaga: linia znajdująca się nisko spowoduje optyczne wydłużenie twarzy.
Na samym końcu podcinane są wąsy; podcinanie należy zacząć od ich środkowej części, by następnie skierować się w stronę jednego z kącików ust. Po zakończeniu czynności należy postąpić identycznie z drugą stroną wąsów. Warto pamiętać o tym, by nie golić tych włosków, które znajdują się pod samym nosem – może wyglądać to po prostu nieestetycznie.
Po zabiegu należy umyć brodę szamponem, delikatnie rozczesać i wytrzeć. Można także zastosować odżywkę lub olejek.


O czym nie wolno zapominać przy goleniu brody?

Po pierwsze, strzyżenie brody nie powinno odbywać się na mokro – wilgotne włosy wydają się dłuższe, przez co później może okazać się, że broda jest zdecydowanie krótsza niż w pierwotnym założeniu. Z tego względu należy ograniczyć się do dokładnego rozczesania zarostu grzebieniem; ten zabieg nie tylko ułatwi strzyżenie, ale także pozwoli na pozbycie się drobinek skóry i drobnych zanieczyszczeń.
Nie można zapominać także o wyznaczaniu linii – zarówno na szyi jak i policzkach. Warto pamiętać, że najlepiej jeszcze w trakcie zapuszczania brody przemyśleć, jaka stylizacja będzie najlepsza. Wyboru należy dokonać kierując się nie tylko własnym gustem, ale także kształtem twarzy – panowie o podłużnych, spiczastych podbródkach nie powinni zapuszczać koziej bródki.
Przycinanie brody za pomocą trymera odbywa się nieco inaczej niż w przypadku nożyczek fryzjerskim. Panom, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w regulowaniu poziomu zarostu, zaleca się korzystanie ze strzyżarki. Z kolei mężczyźni zapuszczający swą brodę od dłuższego czasu i marzący o perfekcyjnej stylizacji niewątpliwie docenią uroki nożyczek fryzjerskich – dzięki nim możliwe jest skracanie nawet pojedynczych włosków.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności

Niezbędne w tym sezonie