Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

 JLD
JLD
JLD
Nowości

Jak dobrać kolor włosów do barwy oczu?

Dział

Jaki kolor włosów do mnie pasuje? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet planujących zmianę wyglądu, która nie byłaby w pełni możliwa bez ufarbowania włosów na inny kolor niż dotychczasowy. Aby móc jak najlepiej dobrać ich barwę konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników, z których najistotniejsze to kolor oczu i rodzaj karnacji. Uwzględniając je, istnieje duża szansa na dokonanie perfekcyjnego wyboru nowego koloru włosów. Warto mieć świadomość, że harmonijne dopasowanie tych dwóch elementów urody może pięknie podkreślić jej atuty dodając spojrzeniu więcej blasku i świeżości.

Kolor włosów – na co zwracać uwagę przy wyborze?


Istnieje kilka ogólnych zasad, które pozwalają na dokonanie właściwego wyboru nowego koloru włosów. Dobrze jest więc zwracać uwagę na pewne aspekty:
ciemne kolory włosów podkreślają na twarzy zmarszczki i niedoskonałości skóry, a także wyostrzają rysy;
bardzo jasne włosy (odcienie koloru blond) w zestawieniu z mocno opaloną skorą albo ciemną karnacją mogą wyglądać nienaturalnie, a nawet tandetnie;
farbując włosy na ciemniejszy kolor niż naturalny, warto przyciemnić oprawę oczu (henną, kredką, cieniami, maskarą), aby współgrała z nową fryzurą, a całość wyglądała naturalnie;
nie warto sugerować się kolorem włosów modelki na zdjęciu umieszczonym na opakowaniu farby, ponieważ finalny odcień zależy od wielu czynników, m.in. od wyjściowego koloru włosów oraz ich kondycji;
zmieniając kolor włosów na inny niż dotychczasowy warto skorzystać z fachowej pomocy eksperta w salonie fryzjerskim.


Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny i może pomóc uniknąć nietrafionego wyboru, a tym samym efektu dalekiego od oczekiwań. Na początku warto zacząć od określenia karnacji oraz koloru oczu.

Rodzaje karnacji


Ze słowiańską urodą najbardziej kojarzona jest jasna karnacja, porcelanowa cera, o zimnej tonacji, czasami z beżowym lub różowym pigmentem. Najczęściej jej dopełnieniem są niebieskie oczy. Całość daje harmonijny efekt subtelnej urody, która jednak uchodzi za trudną w kwestii doboru odpowiedniej kolorystyki ubrań, makijażu i włosów. Wynika to z faktu, że na tak jasnej skórze widoczne są wszelkie zaczerwienienia, zasinienia, a nawet błękitne żyłki, które mogą wpadać w fioletowy odcień. Trzeba więc bardzo uważać, aby niewłaściwym kolorem nie podkreślić ich jeszcze mocniej, a także, by nie wyglądać zbyt blado.


Całkowitym przeciwieństwem jasnej cery jest ciepła karnacja, którą najczęściej kojarzy się z ciemnymi, brązowymi oczami. W tym przypadku widoczne na nadgarstku żyły mają lekko zielone zabarwienie, a skóra złocisty, oliwkowy lub brzoskwiniowy odcień. Chociaż wydaje się, że osoby o takiej cerze nie mają większych problemów z doborem właściwych dla siebie kolorów ubrań czy włosów, to powinny jednak uważać ze zbyt jasnymi barwami, w chłodnej tonacji. Szczególnie latem, kiedy skóra jest dodatkowo przyciemniona słońcem, platynowe blond włosy mogą wyglądać tandetnie.

Kolor włosów do niebieskich oczu


Niebieskie oczy to znak rozpoznawczy większości kobiet o słowiańskiej urodzie. Chociaż w tym przypadku najczęstszym rodzajem karnacji jest jej chłodny odcień, to nie brakuje pań z niebieskimi oczami o ciepłej, oliwkowej cerze. Te dwie różnice warunkują kolor włosów:
niebieskie oczy i zimna karnacja – współgrają z chłodnymi odcieniami blondu, brązu oraz rudości, dzięki czemu zachowana jest harmonia pomiędzy jasną cerą a kolorem włosów, dodatkowo, wszystkie cechy zimnej cery (widoczne żyłki, ewentualne sińce pod oczami, zaczerwienienia itp.) nie są podkreślone ciemną barwą,


niebieskie oczy i ciepła karnacja – będą pięknie wyeksponowane dzięki ciepłym, złocistym odcieniom blondu, brązu oraz rudości, szczególnie dlatego, że ciemne brązy podkreślają niebieski kolor tęczówki.

Kolor włosów do brązowych oczu


Brązowe oczy najczęściej kojarzą się z ciemniejszą karnacją, chociaż w rzeczywistości mają je również kobiety o jasnej cerze w zimnych odcieniach. W obu przypadku należy umiejętnie dobrać kolor włosów:


brązowe oczy i zimna karnacja – pasujące kolory włosów to zimny brąz i ciemna czekolada oraz głęboki odcień czerni, który może wpadać w granat,
brązowe oczy i ciepła karnacja – współgrają z ciepłymi, miodowymi odcieniami blondu i równie złocistym, orzechowym brązem, a także z kolorem rudym w odcieniu mahonia i miedzi, które naturalnie łączą się z taką karnacją.

Kolor włosów do zielonych oczu


Zielone oczy uchodzą za rzadko spotykane, choć, tak samo jak w przypadku niebieskich i brązowych tęczówek, mają je kobiety zarówno o ciepłej, jak i zimnej karnacji. A jaki kolor włosów pasuje do zielonych oczu? Możliwości jest kilka:


zielone oczy i zimna karnacja – będą podkreślone przez ciemne odcienie brązu wpadające w gorzką czekoladę oraz rudy, ale zbliżony do burgunda, mahonia i bordo,
zielone oczy i ciepła karnacja – w przypadku takiej urody najlepszym wyborem będą brązy w ciepłej tonacji oraz równie złociste odcienie rudego wpadające w kasztan i mahoń.

Wybierając kolor włosów do koloru oczu warto również uwzględnić własne preferencje, a więc odcień, w którym ktoś najlepiej się czuje. Jeżeli np. jasna cera o chłodnej tonacji jest nieskazitelna, porcelanowa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ufarbować się na czarno. Warto jednak wspomóc się radą profesjonalnego fryzjera, który zatroszczy się o perfekcyjny dobór koloru włosów do barwy oczu i cery.

Dowiedz się wiecej