Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

JLD
JLD

Jak wybrać dobry szampon do włosów?

Wybór odpowiedniego szamponu to absolutna podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację włosów; źle dobrany może sprawiać, że kosmyki będą zbyt obciążone, a ich kondycja ulegnie pogorszeniu. Decydującą rolę odgrywa oczywiście skład produktu – z tego względu warto dowiedzieć się, co kryje się pod niektórymi skrótami zawartymi na etykiecie kosmetyku.


Producenci coraz częściej starają się zamieszczać na swych produktach dodatkowe informacje, które pomagają w wyborze odpowiedniego produktu. Większość preparatów jest specjalnie oznaczona, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokonać wstępnej selekcji szamponu (np. szampon do włosów suchych lub do włosów farbowanych).

Na co jednak jeszcze warto zwrócić uwagę?


Po pierwsze: Skład szamponu do włosów

Zakupy w drogerii czy sklepie kosmetycznym warto rozpoczynać od przeczytania składu wybranego produktu. Po pierwsze – po to, by sprawdzić, czy dany preparat nie zawiera substancji, na którą jesteśmy uczuleni. W przypadku szamponu jest to szczególnie ważne, ponieważ skóra głowy jest bardzo wrażliwa i szybko może dojść do zaczerwienienia i podrażnienia.


Po drugie, znajomość substancji wchodzących w skład szamponu pozwoli nam na dobranie preparatu odpowiedniego dla naszych potrzeb.

Na przykład kobiety o słabych, łamliwych włosach, powinny wybierać szampony zawierające jak najwięcej składników nawilżających, takich jak olejki i substancje woskowe.


Co właściwie wchodzi w skład szamponów?


W skład szamponów wchodzi zazwyczaj od kilku do kilkunastu składników; wśród nich najważniejsze są środki myjące, które mają na celu eliminację zabrudzeń włosów i skóry głowy. To właśnie one umożliwiają nam wytworzenie piany, dzięki której jesteśmy w stanie dokładniej umyć włosy. Do najpopularniejszych środków myjących należą SLS i SLES; należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach lepiej wybrać szampony o mniejszej zawartości tych substancji (dotyczy to zwłaszcza osób o włosach wymagających intensywnej pielęgnacji regenerującej). Dlaczego? SLS i SLES to przede wszystkim detergenty, co oznacza, że mogą łatwo podrażnić skórę głowy, zaburzyć wydzielanie łoju czy wywoływać świąd. Z tego względu szampony z wysokim stężeniem środków myjących są najbardziej odpowiednie dla osób, które zmagają się z problemem włosów szybko przetłuszczających się. Szampony zawierające znaczną ilość SLS i SLES dobrze sprawdzą się również u osób, które na co dzień używają dużej ilości kosmetyków do stylizacji włosów.

W skład szamponów mogą wchodzić także silikony, ich przeciwników jest niemal tylu samo ile zwolenników. Podstawowym zadaniem silikonów jest wypełnianie ubytków w strukturze włosa; na pierwszy rzut oka spełniają zatem ważną funkcję pielęgnacyjną. Okazuje się jednak, że silikon jednocześnie oblepia włosy, co powoduje, że do ich wnętrza nie przedostają się także żadne składniki odżywcze zawarte w szamponie czy odżywce. Jak łatwo się domyślić, dłuższe stosowanie tego rodzaju kosmetyków może skończyć się poważnym uszkodzeniem kosmyków. Niestety, wiele osób zwraca uwagę jedynie na początkowe efekty używania szamponów z wysoką zawartością silikonów – włosy stają się lśniące i gładkie.


Inne składniki


Znacznie rzadziej wymienianymi składnikami szamponów są zazwyczaj olejki roślinne, pantenol, kolagen, elastyna, ceramidy czy wyciągi z ziół. Każda z substancji wywołuje określony efekt lub zapobiega konkretnym objawom; na przykład olejki roślinne chronią przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych czy przed wolnymi rodnikami, ale działają także nawilżająco i sprawiają, że włosy są znacznie bardziej elastyczne i lśniące. Z kolei pantenol nie tylko łagodzi stan zapalny skóry, ale także przyspiesza porost włosów (podobnie zresztą jak kolagen i elastyna, które zapobiegają również utracie wilgoci). Składnikiem o interesującym działaniu są ceramidy – mają bezpośredni wpływ na właściwości powierzchni włosa. Kosmyki myte szamponem ze stosunkowo dużą ilością ceramidów stają się bardziej hydrofobowe, a w dodatku są zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak chociażby promienie UV.


Jak dobrać szampon?


Jeśli znamy już najczęściej występujące składniki szamponów, a także posiadamy wiedzę o ich działaniu, warto zastanowić się, jaki preparat będzie dla nas najodpowiedniejszy. Na przykład w przypadku włosów przetłuszczających się najlepszym wyborem będą szampony zawierające jak najwięcej środków myjących, czyli SLS i SLES – pozwolą one na dokładne oczyszczenie skóry głowy i pozbycie się efektów łojotoku. Najlepiej, jeśli wybrany preparat będzie miał w swoim składzie także substancje ściągające, takie jak olej cytrusowy, szałwia czy rumianek (uwaga: ten ostatni po dłuższym stosowaniu może delikatnie rozjaśnić kolor włosów). W przypadku włosów przetłuszczających się lepiej unikać preparatów zawierających silikony.
Z kolei jeśli mamy do czynienia z włosami łamliwymi i suchymi, najlepiej wybierać kosmetyki, które będą miały w swym składzie proteiny i lipidy – dzięki temu kosmyki zostaną odżywione i zregenerowane. Ważne jest, by przy tym typie włosów szampon zawierał składniki hamujące wilgoć (kolagen, elastyna). Bardzo często kosmetyki przeznaczone do włosów suchych i łamliwych mają w swym składzie silikony; takich preparatów należy używać bardzo ostrożnie, ponieważ długotrwały efekt może być przeciwny do zamierzonego.
Jeśli chodzi o włosy farbowane, najlepszym wyborem będą szampony zawierające dużą ilość nawilżaczy, a także składników, które podtrzymają kolor. Z kolei w przypadku włosów słabych i wypadających należy zwrócić szczególną uwagę na preparaty zawierające odpowiednie wyciągi ziołowe.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności

Niezbędne w tym sezonie