Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

JLD
JLD
JLD
Trendy i styl

Jak wybrać dobry szampon do włosów?

Dział

Wybór odpowiedniego szamponu to absolutna podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację włosów; źle dobrany może sprawiać, że kosmyki będą zbyt obciążone, a ich kondycja ulegnie pogorszeniu. Decydującą rolę odgrywa oczywiście skład produktu – z tego względu warto dowiedzieć się, co kryje się pod niektórymi skrótami zawartymi na etykiecie kosmetyku.


Producenci coraz częściej starają się zamieszczać na swych produktach dodatkowe informacje, które pomagają w wyborze odpowiedniego produktu. Większość preparatów jest specjalnie oznaczona, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokonać wstępnej selekcji szamponu (np. szampon do włosów suchych lub do włosów farbowanych).

Na co jednak jeszcze warto zwrócić uwagę?


Po pierwsze: Skład szamponu do włosów

Zakupy w drogerii czy sklepie kosmetycznym warto rozpoczynać od przeczytania składu wybranego produktu. Po pierwsze – po to, by sprawdzić, czy dany preparat nie zawiera substancji, na którą jesteśmy uczuleni. W przypadku szamponu jest to szczególnie ważne, ponieważ skóra głowy jest bardzo wrażliwa i szybko może dojść do zaczerwienienia i podrażnienia.


Po drugie, znajomość substancji wchodzących w skład szamponu pozwoli nam na dobranie preparatu odpowiedniego dla naszych potrzeb.

Na przykład kobiety o słabych, łamliwych włosach, powinny wybierać szampony zawierające jak najwięcej składników nawilżających, takich jak olejki i substancje woskowe.


Co właściwie wchodzi w skład szamponów?


W skład szamponów wchodzi zazwyczaj od kilku do kilkunastu składników; wśród nich najważniejsze są środki myjące, które mają na celu eliminację zabrudzeń włosów i skóry głowy. To właśnie one umożliwiają nam wytworzenie piany, dzięki której jesteśmy w stanie dokładniej umyć włosy. Do najpopularniejszych środków myjących należą SLS i SLES; należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach lepiej wybrać szampony o mniejszej zawartości tych substancji (dotyczy to zwłaszcza osób o włosach wymagających intensywnej pielęgnacji regenerującej). Dlaczego? SLS i SLES to przede wszystkim detergenty, co oznacza, że mogą łatwo podrażnić skórę głowy, zaburzyć wydzielanie łoju czy wywoływać świąd. Z tego względu szampony z wysokim stężeniem środków myjących są najbardziej odpowiednie dla osób, które zmagają się z problemem włosów szybko przetłuszczających się. Szampony zawierające znaczną ilość SLS i SLES dobrze sprawdzą się również u osób, które na co dzień używają dużej ilości kosmetyków do stylizacji włosów.

W skład szamponów mogą wchodzić także silikony, ich przeciwników jest niemal tylu samo ile zwolenników. Podstawowym zadaniem silikonów jest wypełnianie ubytków w strukturze włosa; na pierwszy rzut oka spełniają zatem ważną funkcję pielęgnacyjną. Okazuje się jednak, że silikon jednocześnie oblepia włosy, co powoduje, że do ich wnętrza nie przedostają się także żadne składniki odżywcze zawarte w szamponie czy odżywce. Jak łatwo się domyślić, dłuższe stosowanie tego rodzaju kosmetyków może skończyć się poważnym uszkodzeniem kosmyków. Niestety, wiele osób zwraca uwagę jedynie na początkowe efekty używania szamponów z wysoką zawartością silikonów – włosy stają się lśniące i gładkie.


Inne składniki


Znacznie rzadziej wymienianymi składnikami szamponów są zazwyczaj olejki roślinne, pantenol, kolagen, elastyna, ceramidy czy wyciągi z ziół. Każda z substancji wywołuje określony efekt lub zapobiega konkretnym objawom; na przykład olejki roślinne chronią przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych czy przed wolnymi rodnikami, ale działają także nawilżająco i sprawiają, że włosy są znacznie bardziej elastyczne i lśniące. Z kolei pantenol nie tylko łagodzi stan zapalny skóry, ale także przyspiesza porost włosów (podobnie zresztą jak kolagen i elastyna, które zapobiegają również utracie wilgoci). Składnikiem o interesującym działaniu są ceramidy – mają bezpośredni wpływ na właściwości powierzchni włosa. Kosmyki myte szamponem ze stosunkowo dużą ilością ceramidów stają się bardziej hydrofobowe, a w dodatku są zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak chociażby promienie UV.


Jak dobrać szampon?


Jeśli znamy już najczęściej występujące składniki szamponów, a także posiadamy wiedzę o ich działaniu, warto zastanowić się, jaki preparat będzie dla nas najodpowiedniejszy. Na przykład w przypadku włosów przetłuszczających się najlepszym wyborem będą szampony zawierające jak najwięcej środków myjących, czyli SLS i SLES – pozwolą one na dokładne oczyszczenie skóry głowy i pozbycie się efektów łojotoku. Najlepiej, jeśli wybrany preparat będzie miał w swoim składzie także substancje ściągające, takie jak olej cytrusowy, szałwia czy rumianek (uwaga: ten ostatni po dłuższym stosowaniu może delikatnie rozjaśnić kolor włosów). W przypadku włosów przetłuszczających się lepiej unikać preparatów zawierających silikony.
Z kolei jeśli mamy do czynienia z włosami łamliwymi i suchymi, najlepiej wybierać kosmetyki, które będą miały w swym składzie proteiny i lipidy – dzięki temu kosmyki zostaną odżywione i zregenerowane. Ważne jest, by przy tym typie włosów szampon zawierał składniki hamujące wilgoć (kolagen, elastyna). Bardzo często kosmetyki przeznaczone do włosów suchych i łamliwych mają w swym składzie silikony; takich preparatów należy używać bardzo ostrożnie, ponieważ długotrwały efekt może być przeciwny do zamierzonego.
Jeśli chodzi o włosy farbowane, najlepszym wyborem będą szampony zawierające dużą ilość nawilżaczy, a także składników, które podtrzymają kolor. Z kolei w przypadku włosów słabych i wypadających należy zwrócić szczególną uwagę na preparaty zawierające odpowiednie wyciągi ziołowe.

Dowiedz się wiecej
Rechercher uniquement les Bars à style

Znajdź wszystkie salony, aby uzyskać SPEED BRUSH, PRĘDKOŚĆ PRĘDKOŚCI lub PRĘDKOŚĆ