Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

 JLD
JLD
JLD
Nowości

Fryzura na grzybka, czyli ponadczasowa klasyka na głowie

Dział

Fryzura na pazia od wielu lat dominuje we fryzjerskich trendach. Klasyczny bob jest chętnie noszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Jego cechą charakterystyczną jest to, że fryzura z przodu i z tyłu ma tę samą długość. Stworzenie perfekcyjnej fryzury na grzybka wymaga fryzjerskiej wprawy. Nie tylko trzeba wygolić włosy z tyłu i odpowiednio wycieniować je nad karkiem, ale też należy dobrać odpowiednią grzywkę, dopasowaną do kształtu twarzy. Czym charakteryzuje się ten specyficzny rodzaj cięcia? Komu pasuje fryzura na pieczarkę? Skąd wzięła się moda na tego typu klasyczne cięcie? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.


Fryzura na pieczarkę – czym się charakteryzuje?


Klasyczną fryzurę typu „grzybek", nie tak łatwo zdefiniować. Wszystko przez to, że obecnie istnieje wiele jej wariacji. Standardowo, przy tego rodzaju cięciu, włosy powinny sięgać między brodę, a ramiona. W przypadku końcówek, jest wiele możliwości: można je postrzępić, ułożyć warstwami lub przyciąć na prosto. Dobór odpowiedniej wersji zależy przede wszystkim od kształtu twarzy i struktury włosów.
By stworzyć fryzurę na grzybka, włosy należy ścinać warstwami: pod spodem powinny być najkrótsze, zaś na wierzchu najdłuższe. Tym sposobem, zewnętrzne kosmyki utworzą prosty kontur, zbliżony kształtem do grzyba. Warstwowe strzyżenie to najlepszy sposób na stylizację opornych na układanie kosmyków, które powoduje, że końcówki naturalnie podwijają się pod spód.


Fryzura typu pieczarka jest bardzo prosta w utrzymaniu. Żeby efektownie prezentowała się na głowie, na osuszone ręcznikiem włosy należy nałożyć piankę – w zależności od ich rodzaju lekką lub mocną. Następnie, przy użyciu grubej, półokrągłej szczotki, trzeba podkręcić końcówki pod spód, jednocześnie ogrzewając je ciepłym strumieniem powietrza. Tak powstałą fryzurę wystarczy utrwalić za pomocą lekkiego lakieru.


Fryzura na grzybka – komu pasuje?


Włosy na grzybka to najlepszy sposób na wymodelowanie kształtu twarzy. Fryzura, która kończy się tuż nad uszami i ma podwiniętą grzywkę, pasuje przede wszystkim osobom, które mają drobną, a jednocześnie pociągłą twarz. Wszystko dlatego, że tego typu cięcie powoduje, że górna część twarzy wydaje się szersza. Fryzura na grzybka nie sprawdzi się u osób, które mają twarz o kwadratowym kształcie z wyraźnie zarysowaną szczęką.
Osobom z szerokim czołem i wąską szczęką, czyli posiadaczom trójkątnych twarzy, najlepiej będzie we fryzurze na pieczarkę z asymetryczną i delikatnie wycieniowaną grzywką. W przypadku kobiet o okrągłej twarzy, sprawdzi się rodzaj cięcia, który delikatnie zakryje górną chrząstkę uszu. W tym przypadku, grzywka powinna być asymetryczna i przylegać do czoła. Można również pokusić się o krótkie pejsy, które spowodują, że twarz wyda się optycznie szczuplejsza po bokach.


Fryzura pieczarka – dla kogo?


Żeby fryzura typu grzybek efektownie prezentowała się na głowie, wymaga profesjonalnego strzyżenia. Przed zabraniem się do pracy, fryzjer powinien dokładnie poznać strukturę włosów, dopasować cięcie do kształtu twarzy, a także wziąć pod uwagę oczekiwania klienta. Tylko spełnienie wszystkich warunków spowoduje, że fryzura, która powstanie nie tylko będzie idealnie dopasowana do danej osoby, ale też będzie się dobrze układać.
Fryzura na grzybka nadaje się do każdego rodzaju włosów i niemal wszystkich kształtów twarzy, ale trzeba ją odpowiednio dopasować. Cienkie i proste włosy można bez obaw strzyc na gładko, co pozwoli otrzymać harmonijną i minimalistyczną fryzurę. W celu optycznego zwiększenia objętości, dobrze jest postrzępić włosy. Natomiast grube i ciężkie kosmyki, najlepiej układać warstwami, co pozwoli na otrzymanie estetycznej fryzury.


Włosy na grzybka – moda, która nie przemija


Fryzura na grzybka, nazywana inaczej „bowl cut", to określenie specjalnego cięcia włosów, które charakteryzuje się tym, że włosy mają jednakowe końce z każdej strony. Jej nazwa nie jest przypadkowa i nawiązuje do procesu tworzenia fryzury, której popularność sięga kilkuset lat wstecz, choć wtedy była głównie w kanonie mody męskiej. Do uzyskania zadowalającego efektu końcowego, niezbędna była miska. Naczynie zakładano na głowę, a następnie przycinano włosy do jego krawędzi, uzyskując tym samym fryzurę, która swoim wyglądem przypominała miskę lub grzybka. Dziś do jej stworzenia stosuje się bardziej zaawansowane techniki.


Fryzura na pieczarkę świeciła triumfy popularności w latach 60., za sprawą zespołu The Beatles. Wielbiciele bandu zaczęli ją nosić, naśladując swoich idoli. Ten sposób cięcia szczególnie upodobali sobie młodzi, awangardowi mężczyźni i wyemancypowane kobiety. W latach 90., fryzura na grzybka powróciła, ale w nieco odświeżonej wersji. Grzywka była krótsza, najczęściej podwijana do środka, natomiast tył golono, dzięki czemu włosy były podniesione i jeszcze lepiej imitowały kształt pieczarki. W tamtych czasach, fryzura pieczarka była popularna zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Nosili ja chociażby Leonardo Dicaprio, Nick Carter oraz Demi Moore.


Moda na fryzurę typu grzybek gości na dobre również w obecnych trendach fryzjerskich. Po tego rodzaju cięcie sięgają chętnie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Różnica w wykonaniu polega na tym, że o ile blisko ćwierć wieku temu, podgalano jedynie tył głowy, teraz zabieg stosuje się również po bokach. Coraz powszechniej można się natknąć również na asymetryczne cięcia. Fryzura pieczarka, jak widać ma się dobrze i mimo kilku modyfikacji nadal jest chętnie wybierana przez obie płcie..

Dowiedz się wiecej

Znajdź wszystkie salony, aby uzyskać SPEED BRUSH, PRĘDKOŚĆ PRĘDKOŚCI lub PRĘDKOŚĆ