Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

zamiast welonu
zamiast welonu

Co zamiast welonu ?

Na głowie panny młodej, czyli ślubne ozdoby do włosów zamiast welonu


Ślub to wyjątkowa chwila w życiu każdej kobiety, dlatego panna młoda chce tego dnia wyglądać wyjątkowo. Już na wiele miesięcy przed tym ważnym wydarzeniem zaczynają się przygotowania, które poprzedzone są skrupulatnym planowaniem tego, jak będzie wyglądać ubiór przyszłej panny młodej. Wiele kobiet sądzie, że najtrudniejsza decyzja dotyczy wyboru sukni ślubnej. W rzeczywistości, równie niełatwo jest zdecydować o dodatkach, szczególnie, że możliwości jest wiele. Zaraz po sukni, najważniejsze miejsce zajmuje ozdoba do włosów – może to być klasyczny welon, ale obecnie coraz częściej panie rezygnują z tej tradycji i decydują się na inną formę przyozdobienia włosów. Najważniejsze jednak jest to, aby całość tworzyła spójną stylizację, która będzie współgrać ze sobą i pasować do panny młodej – jej urody i charakteru.

Kilka słów o tradycji


Najbardziej tradycyjną formą przyozdabiania głowy panny młodej jest welon. Tradycja jego zakładania sięga aż IV wieku n.e., jest więc znacznie starsza niż w przypadku sukni ślubnej. Samo słowo welon (z łac.: velum) oznacza przezroczystą zasłonkę upięta na czubku głowy, która w starożytności sięgała aż do stóp kobiety.
Przez wiele stuleci welon pełnił ważniejszą funkcję niż tylko dekoracyjną. Jego głównym zadaniem była ochrona panny młodej przed demonami, które namawiały do grzechu – wystarczyło zakryć welonem twarz, aby uniknąć kusicielskiego wzroku złych duchów. Ponadto, zgodnie ze starożytnymi wierzeniami, welon gwarantował, że oblubieniec nie zobaczy twarzy swojej wybranki przed ślubem, aż do momentu pocałunku, który był przypieczętowaniem zawarcia związku małżeńskiego. Szczególnie miało to sens, gdy małżeństwo było transakcją wiązaną i mężczyzna rzeczywiście nigdy wcześniej nie widział swojej przyszłej żony. Tak też dzieje się do dziś w niektórych kulturach.
Welon, podobnie jak biel sukni ślubnej, to także symbol czystości i niewinności, a więc zgodnie z tradycją, prawo do jego założenia powinny mieć tylko panny, które są dziewicami. Współcześnie, zwyczaje te uległy dużym zmianom, ponieważ funkcja welonu została ograniczona tylko do roli efektownej ozdoby, a kobiety coraz chętniej decydują się na inną formę strojenia fryzury w tym ważnym dla nich dniu. Jednak dokonanie ostatecznego wyboru może być trudne, ponieważ możliwości jest wiele, a wszystkie równie piękne i zachwycające.

Kwiaty we włosach


Żywe kwiaty wpięte we włosy to rozwiązanie, które zawsze będzie się dobrze prezentować. Mogą być w formie dziewczęcego wianka lub niewielkich rozmiarów ozdoby wpiętej w fryzurę, np. bukiecika. Kwiaty warto dopasować do ślubnej wiązanki, aby w ten sposób stworzyć spójną całość i oryginalną stylizację, np. w stylu boho, który na nowo pojawił się w modzie. Jego charakterystycznymi cechami są m.in. luźne fryzury stworzone z warkoczyków i naturalnych loków, delikatne fale, nisko upięte koczki lub rozpuszczone włosy, duża ilość koronek połączonych z tiulem oraz mnóstwo kwiatowych detali. W związku z tym, wianek na głowę to wybór, który idealnie wpisuje się w aktualnie panujące trendy. To też ozdoba, która podkreśla wdzięk i delikatną urodę kobiety, a także wydobywa więcej subtelności z całej stylizacji.


Alternatywą dla żywych roślin są sztuczne kwiaty, które przetrwają w niezmienionej formie przez długie godziny obejmujące ceremonię zaślubin i wesele. Jest to argument, który przekonuje wiele pań do takiego rozwiązania. Ważne jednak jest przy tym to, aby sztuczne kwiaty niemal do złudzenia przypominały żywe, ponieważ dzięki temu będą lepiej się prezentować.

Biżuteryjne ozdoby do włosów


Poza tradycyjnym welonem i żywymi kwiatami, przyszłe panny młode mogą wybierać spośród wielu rozmaitych ozdób o bardziej biżuteryjnym charakterze. Jest to rozwiązanie doskonałe dla kobiet, które marzą o ślubnej stylizacji w stylu glamour.
Wśród pań niezwykle popularny jest fascynator, czyli mini kapelusik, który może być przyozdobiony koronkową woalką, piórkiem, kryształkami lub innymi drogocennymi kamieniami. Tego rodzaju ozdoby ślubne nawiązują do stylu retro i tak jak w minionych czasach, również dziś umieszcza się je lekko z boku głowy, np. za pomocą grzebyka.
Równie dużym zainteresowaniem cieszą się spinki do włosów w formie wsuwek, które widocznie różnią się od noszonych na co dzień. Tego rodzaju dodatki ślubne wyróżniają się biżuteryjnymi inkrustacjami i oryginalnym wzornictwem. W zależności od własnych upodobań oraz charakteru całej stylizacji, można wybrać spośród złotych lub srebrnych spinek, ozdabianych perełkami albo szlachetnymi kamieniami. Takie ozdoby pasują zarówno do upiętych włosów, jak i rozpuszczonych – można przyozdobić nimi, np. koki ślubne albo fryzurę w formie luźnych, naturalnych fal.
Stroik ślubny może pojawić się na głowie panny młodej również w formie opaski. Jest to doskonała alternatywa dla kobiet, które myślą o subtelnym przyozdobieniu fryzury. Za ich pomocą można stworzyć minimalistyczną stylizację, do której pasują proste opaski, w formie szerokiej tasiemki zawiązywanej na kokardkę tuż nad karkiem lub prostej przepaski do włosów – srebrnej lub złotej. Jednak, popularne są również opaski ślubne, które przypominają fascynatory, ze względu na znaczną ilość detali, np. piórek, koronek czy biżuteryjnych elementów.

Oprócz niezwykle popularnych i charakterystycznych fascynatorów, opasek, spinek czy kwiatowych wianków, na głowach panien młodych można także zobaczyć biżuteryjne ozdoby na druciku, które łatwo i szybko da się wpleść we włosy, klasyczne tiary i grzebyki. Niektóre z nich można połączyć z tradycyjnym welonem. W takiej sytuacji warto jednak zdecydować, który element ma być dominujący i zachować odpowiednie proporcje pomiędzy welonem a fantazyjną ozdobą wpiętą we włosy.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności