Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

Kolory włosów
Kolory włosów

ABC kolorów włosów!


Kolor włosów to jeden z najczęściej zmienianych elementów wizerunku. Szczególnie kobiety chętnie poddają się zabiegom koloryzacji, żeby delikatnie odświeżyć swój image lub wręcz wyraźnie go odmienić. Wiele pań nie jest zadowolonych z naturalnego koloru włosów, ale są też kobiety, które z dumą i ogromną dbałością pielęgnują swoje włosy i nie pozwalają nawet na najmniejszą ingerencję w ich kolor. W niektórych przypadkach jednak, wystarczy choćby subtelna zmiana, np. pogłębienie naturalnego koloru lub ożywienie go rozjaśniającymi pasemkami w formie delikatnych refleksów, żeby wyglądać młodziej i czuć się lepiej.

Podstawowe kolory włosów


Włosy, zarówno naturalne, jak i farbowane, różnią się od siebie tonacją i odcieniem. W przyrodzie nie występuje zjawisko dokładnie takich samych kolorów włosów u kilku osób, choć pozornie barwy wydają się identyczne. Pojedyncze pasma w nieco innym odcieniu, świetliste refleksy, ciepła lub zimna tonacja – wszystko to sprawia, że podstawowe kolory nabierają indywidualnych cech. W przypadku naturalnego koloru, jest to efekt wysokiego lub niskiego poziomu melaniny zawartej we włosach, czyli pigmentu, który decyduje o ich zabarwieniu.
Ze względu na tonację wyróżnia się włosy naturalnie jasne oraz ciemne. Do pierwszej grupy należą kolory: biały, jasny blond, blond, ciemny blond, rudy oraz rudoblond. Natomiast do włosów ciemnych zalicza się: szatynów, włosy czarnobrunatne i czarne oraz siwe. Kolor biały wynika z braku melaniny we włosach i jest charakterystyczny dla albinosów. Właściwy odcień jasnych włosów to jasny blond, który powstaje na skutek niewielkiej zawartości pigmentu. Czysto rude włosy występują rzadko. Znacznie częściej można spotkać osoby, których naturalnie rude włosy są z domieszką innych barw. Natomiast włosy ciemne są efektem wysokiej zawartości melaniny- ich właścicielami są najczęściej szatyni oraz bruneci.

Modne farbowanie


Farbowanie włosów to doskonała opcja dla tych wszystkich kobiet, które nie są zadowolone z koloru swoich włosów lub są nim znudzone i pragną jakiejś odmiany. Dla własnego komfortu i większej pewności siebie, warto zdecydować się na farbowanie, choć nie musi się to wiązać z radykalnymi zmianami.
Naturalny kolor włosów jest bardzo istotny podczas farbowania. Jest to barwa wyjściowa, tzw. bazowa. To do niej należy dostosować farbę, żeby ostateczny rezultat był jak najlepszy. Warto wiedzieć, że nie każdy kolor lub odcień farby będzie dobrze wyglądał po nałożeniu na włosy.
Celem wielu kobiet, które się farbują, jest osiągnięcie efektu maksymalnie zbliżonego do naturalnego. Dla niektórych pań idealna sytuacja to taka, w której nie daje się stwierdzić, czy włosy są farbowane, czy jest to ich prawdziwa barwa. Kobiety często chcą jedynie wydobyć głębię koloru swoich włosów, nadać im intensywniejszy odcień. O takim rodzaju farbowania mówi się „ton w ton". Można również dodać rozświetlające pasemka w formie balejażu lub rozjaśnić całe końcówki w stylu ombre. Rozjaśnianie włosów tym sposobem jest aktualnie bardzo modne.
Kobiety, których natura nie obdarzyła naturalnie złocistymi włosami, a marzą o byciu blondynką, mogą zdecydować się na rozjaśnianie. Dla uzyskania jak najlepszego efektu warto skorzystać z usług fryzjerskich. Rozjaśnianie włosów wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Podstawowe zasady kolorymetrii, czyli jak mieszać farby


Farbowanie włosów wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Wiedza dotycząca odpowiedniego doboru farb to kolorymetria, która kieruje się bardzo prostą zasadą opartą na mieszaniu barw. Najważniejsze są trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski i czerwony. Mieszanie ich parami pozwala uzyskać barwy pochodne:


żółty + czerwony = pomarańczowy
czerwony + niebieski = fioletowy
żółty + niebieski = zielony


Barwy podstawowe oraz pochodne dzieli się na ciepłe i zimne. Do pierwszej grupy zaliczane są: żółty, pomarańczowy i czerwony, które w przypadku farb do włosów określane są jako złoty, miedź i czerwony. Kolory zimne to z kolei: zielony, niebieski i fiolet, czyli odpowiednio popiół, beż i mahoń. Mieszanie kolorów podstawowych z pochodnymi pozwala uzyskać neutralny efekt, ponieważ powstałe w ten sposób barwy są szarobrunatne. Jest tak, ponieważ odpowiednie barwy zimne neutralizują się po dodaniu ciepłych. Są to pary barw przeciwstawnych:


czerwony ≠ zielony (żółty + niebieski)
żółty ≠ fioletowy (niebieski + czerwony)
niebieski ≠ pomarańczowy (czerwony + żółty)


W związku z powyższym, kolor zielony neutralizujemy czerwonym, fioletowy żółtym, a pomarańczowy niebieskim. Warto posłużyć się przykładem, żeby lepiej zrozumieć zasady kolorymetrii: jeśli po zafarbowaniu włosy są zbyt żółte należy je zneutralizować przy użyciu farby z odcieniem fioletowym.
Wiedza o tym, jak osiągnąć neutralizację koloru jest bardzo przydatna w sytuacjach, gdy efekt koloryzacji jest daleki od zamierzonego.

Naturalna zmiana koloru


Wpływ wielu czynników sprawia, że włosy stają się słabsze i pozbawione blasku, a kolor traci intensywność. Przyczyny tej sytuacji są różnorodne i nie zawsze zależą od człowieka:
zmniejszenie lub zwiększenie poziomu melaniny we włosach – w efekcie włosy mogą stać się dużo jaśniejsze lub ciemniejsze,
okres dojrzewania – w tym czasie bardzo często włosy zmieniają kolor o jeden odcień,
stres – na skutek silnych i negatywnych emocji bardzo często włosy siwieją,
przyjmowanie niektórych leków o działaniu narkotycznym – tego rodzaju leki powodują szybki zanik melaniny, więc włosy ulegają rozjaśnieniu,
intensywna ekspozycja na działanie promieni słonecznych – melanina utlenia się pod wpływem promieni UV, co doprowadza do rozjaśnienia włosów;

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności