Salon

Znajdź salon

Znajdź najbliższy salon

Geolokalizacja

Pokaż salony Jean Louis David w pobliżu

Lub

JLD
JLD

Łysienie – przyczyny, objawy i sposoby walki z chorobą

Każdy, z pewnością choć raz w życiu, zaobserwował u siebie nadmierne wypadanie włosów. Często jest ono spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją i zniszczeniem inwazyjnymi zabiegami stylizacyjnymi, a także bywa zależne od pór roku, przyjmowanych leków czy stresu. Powodów utraty włosów jest wiele, jednak prawdziwy problem zaczyna się w momencie, kiedy przyczyną takie stanu rzeczy jest choroba, np. o charakterze zapalnym, która może stać się podłożem licznych dolegliwości.

Przyczyny wypadania włosów – łysienie androgenowe i plackowate

Jako najczęstszą przyczynę wypadania włosów u dorosłych osób podaje się łysienie androgenowe. Jest to choroba o charakterze przejściowym lub przewlekłym, która może dotyczyć zarówno fragmentu głowy, jak i całej jej powierzchni. Za jej powstawanie obwinia się czynniki genetyczne i środowiskowe, dlatego człowiek nie ma pełnej kontroli ani wpływu na pojawienie się tego schorzenia. Tak jak sama nazwa wskazuje, za łysienie androgenowe w dużej mierze odpowiadają hormony o tej samej nazwie. Oprócz nich, znaczną rolę odgrywa także tryb życia, a przede wszystkim długotrwały stres. U kobiet, dodatkowym czynnikiem wpływającym na łysienie androgenowe bywają preparaty antykoncepcyjne z zawartością progesteronu, a także zespół policystycznych jajników, który przyczynia się do nadmiernej utraty włosów na głowie.

Drugą, najczęściej spotykaną przyczyną wypadania włosów jest łysienie plackowate. Jest to przewlekła choroba zapalna, której efektem są rozległe place na głowie pozbawione włosów, ale też w innych okolicach, np. na brwiach lub brodzie. To schorzenie dotyczy każdego, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i może pojawić się w każdym momencie życia, choć swoje początki choroba ma najczęściej w dzieciństwie lub w młodym wieku. Przyczyny łysienia plackowatego są najczęściej związane z innymi chorobami autoimmunologicznymi, ponieważ organizm traktuje mieszki włosowe jak ciała obce i próbuje się ich pozbyć. W związku z tym, tego rodzaju łysienie bardzo często występuje w parze z takimi chorobami autoimmunologicznymi, jak: cukrzyca typu 1, bielactwo, atopowe zapalenie skóry, Hashimoto (zapalenie tarczycy), reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty. Ponadto, łysienie plackowate może mieć też podłoże dziedziczne lub być związane z zaburzeniami naczyniowymi w obrębie skóry głowy.

Objawy choroby

Objawy łysienia androgenowego pojawiają się u kobiet po 30. roku życia, natomiast u mężczyzn nieco wcześniej, ponieważ w wieku 20-30 lat. W przypadku tej choroby można wyróżnić dwa charakterystyczne objawy utraty włosów, których nazwy związane są z częstotliwością występowania w zależności od płci chorej osoby – łysienie typu kobiecego i łysienie typu męskiego, przy czym pierwszy rodzaj może również wystąpić u panów.

Łysienie typu kobiecego polega na tym, że włosy na całej głowie stają się cieńsze, a linia włosów na czole nie ulega cofnięciu. W efekcie tego większy staje się przedziałek, co jest widoczne podczas czesania, ale bardzo rzadko dochodzi do całkowitej utraty włosów na czubku głowy. Natomiast w przypadku mężczyzn, objawy łysienia androgenowego są związane z charakterystycznymi zakolami na czole, które powstają tuż u nasady włosów w pobliżu skroni, oraz z wyraźną utratą włosów na czubku głowy. Bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Objawy łysienia plackowatego na samym początku najczęściej pojawiają się w obrębie głowy, czasem na brodzie lub innych mocno owłosionych miejscach. Pierwsze place są niewielkie, zazwyczaj wielkością zbliżone do monety. Później pojawia się ich coraz więcej, a rozmiarami sięgają nawet 10 cm. W miejscach pozbawionych włosów chory może odczuwać swędzenie, nie ma natomiast żadnych stanów zapalnych na powierzchni skóry pomimo tego, że jest to choroba zapalna. W przypadku ciężkiego przebiegu łysienia plackowatego, mogą towarzyszyć mu zmiany na paznokciach.

Jak radzić sobie z łysieniem?

Leczenie łysienia androgenowego typu kobiecego często polega na przyjmowaniu leków, które wpływają na poziom i aktywność androgenów. Natomiast u mężczyzn często leczenie nie jest potrzebne, ponieważ panowie akceptują zmiany w wyglądzie polegające na typowych zakolach i łysinie na czubku głowy. Co więcej, niektóre osoby uważają, że takie objawy są znamienne dla mężczyzn w pewnym wieku i wcale nie postrzegają ich jako coś złego czy nieestetycznego. Można stosować specjalny szampon na wypadające włosy, który w pewnym stopniu zatrzymuje nadmierne wypadanie włosów.

Leczenie łysienia plackowatego nie jest tak łatwe i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a nawet w niektórych przypadkach wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi. Ze względu na fakt, że łysienie plackowate jest chorobą zapalną, często o ostrym przebiegu, konieczne jest leczenie farmakologiczne pod kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach pomocna okazuje się krioterapia, która jednak musi być stosowana pod dużą kontrolą, ponieważ nadmierne obniżenie temperatury ciała może uszkodzić mieszki włosowe i spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Skuteczna bywa również immunoterapia miejscowa, która polega na celowym drażnieniu za pomocą silnych alergenów kontaktowych miejsc dotkniętych chorobą.

W niektórych przypadkach nie jest konieczne leczenie pod opieką dermatologa.

biotyna – spożywana w formie suplementu diety ma znaczący wpływ na wzrost włosów oraz utrzymanie ich w zdrowej kondycji;

masaż głowy – poprawia krążenie w skórze głowy, przez co więcej tlenu dociera do cebulek włosów i sprzyja ich wzrostowi.

W walce z wypadającymi włosami bardzo ważne jest jak najszybsze dostrzeżenie problemu oraz postawienie prawidłowej diagnozy. Określenie, czy ma się do czynienia z łysieniem plackowatym, androgenowym czy zwyczajnym osłabieniem kondycji włosów jest niezwykle istotne dla prawidłowego leczenia, które przyniesie zamierzone efekty.

Facebook
Pinterest
Twitter

Sprawdź również ….

Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy
Fryzura
Festiwal muzyczny: pomysły na fryzurę w stylu bohemy

Wraz z  nadejściem wiosny zaczyna się sezon festiwali muzycznych. Celebryci często korzystają z tej okazji, by zmienić diametralnie swój wygląd i, przede wszystkim, fryzurę! Na Caochella,...

Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?
Fryzura
Jak dodać objętości u nasady włosom z efektem wavy?

Niektóre kobiety skarżą się na brak objętości włosów, szczególnie wtedy, gdy noszą efekt wavy. Na szczęście, istnieją na to rozwiązania. Odkryj propozycje ekspertów.   Pierwszym rozwiązaniem...

Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty
Fryzura
Zaplecione na wsuwkach włosy, opinia profesjonalisty

Ta oryginalna fryzura idealnie pasuje kobietom, lubiącym ekstrawagancki styl! Jedynym warunkiem są długie i grube włosy. Cienkie włosy nie będą się tak dobrze trzymać i rezultat nie będzie...

Przejdź z brązu na blond
Farbowanie
Przejdź z brązu na blond

Z reguły przejście z brązu na blond jest skomplikowanym zabiegiem fryzjerskim, jeżeli nie jest dobrze przygotowane. Jest to koloryzacja, która szczególnie osłabia włosy. Chcąc uzyskać pożądany...

Więcej aktualności